sobota, 5 października otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Gdy państwo nie patrzy…
warsztaty sensualne
13.06.2024, g. 17.30

Zapraszamy na warsztaty sensualne pt. Gdy państwo nie patrzy, które poprowadzą Bartek Lis i Magdalena Skowrońska. Podczas kameralnego spotkania wyjdziemy poza wzrokocentryczną recepcję sztuki i poprzez współpracę otworzymy się na nową formę doświadczania dzieł sztuki. Zamiast patrzeć, skupimy się na intensywnym słuchaniu, odczuwaniu poprzez dotyk i ruch ciała. Po prostu będziemy ćwiczyć się w eksperymentowaniu!

Tym razem warsztaty odniosą się do trwającej wystawy Luz Marίi Sánchez, a nasze spotkanie będzie również okazją, aby porozmawiać o władzy i opresji, pamięci osobistej i zbiorowej, katastrofie i formach utraty, tego co wspólne. Podczas ćwiczeń, razem zastanowimy się nad rozwiązaniami, które mogą pozwolić na przekroczenie przemocy instytucjonalnej, której tak wiele poświęca meksykańska artystka.

W trakcie warsztatów, nasze ciała posłużą nam do stworzenia własnych rzeźb. Będzie głośno, będzie czule, a przede wszystkim intensywnie!

Zapraszamy każdą osobę powyżej 16 roku życia. Warto przyjść w wygodnym ubraniu, bez zbędnych plecaków. Nie potrzeba mieć kompetencji artystycznych!

Szczególnie zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami wzroku – zapewnimy pomoc w dotarciu na miejsce warsztatów z bliskiej okolicy Galerii. Jeśli będziesz potrzebowała lub potrzebował takiego wsparcia, to prosimy o kontakt: mateusz.nowacki@arsenal.art.pl lub  618529501


zapisy: mateusz.nowacki@arsenal.art.pl

Liczba miejsc ograniczona.


Bartek Lis – animator kultury i edukator. Socjolog stale rozmawiający z ludźmi, analizujący i wyciągający wnioski, które potem stara się włączać do swojej praktyki animacyjnej. Pomysłodawca projektu Sztuka w ciemno, który stał się „pandemicznym” rozwinięciem konceptu sensualnych warsztatów realizowanych wspólnie z Magdaleną Skowrońską przez pięć lat w Muzeum Współczesnym Wrocław. Opierały się one na idei pozawzrokowego, sensorycznego doświadczania sztuki. Takiego jej „używania”, które nie wymaga patrzenia na nią. Wierzy, że sztuka może być ciekawym pretekstem do rozmowy na szerokie tematy, a zetknięcie się z nią nie musi oznaczać wyłącznie wizualnej przygody. Dostępność, jako ważny aspekt pracy kulturotwórczej, rozumie jako kategorię uniwersalną i włączającą każdego i każdą, niezależnie od doświadczanego „braku” czy niepełnosprawności.

Magdalena Skowrońska – historyczka sztuki, psychoterapeutka. W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roli wykładowcy na kierunku Mediacja Sztuki. Od 2014 roku, wspólnie z artystką Patrycją Mastej, opracowuje i kuratoruje wystawy interaktywne, w tym wystawy z cyklu Samoobsługowe Muzeum. Od roku 2018 działa w duecie projektowo-artystycznym On Dream, realizując wystawy poświęcone wielozmysłowemu odbiorowi sztuki. Od 2013 roku prowadzi wraz z Bartkiem Lisem integracyjne warsztaty sensualne. W pracy terapeutycznej integruje psychikę i ciało.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.