„Istnienie interdyscyplinarnej dziedziny o nazwie ArtScience świadczy o nowym charakterze sztuki: <<podstawą większości praktyk artystycznych nie jest już modernistyczny ideał bezinteresownego doświadczenia, ale […] użyteczność>> pisała socjolożka sztuki Maria Hynes. ArtScience jest praktyką, w której interdyscyplinarna współpraca jest idealizowana jako wartość sama w sobie. Ale praktyka wyprzedza teorię, zauważyła Hynes – wciąż brakuje kodyfikacji i teoretycznych opisów współpracy sztuki i nauki”.
Powyższy cytat pochodzi z książki Moralność milcząca. Współpraca sztuki z nauką rodzi osobne problemy etyczne. W świecie sztuki podejmuje się dziś zagadnienia etyczne, wynikające z instytucjonalnych ograniczeń i synergii sztuki, nauki i technologii: szukania nowej produktywności sztuki w relacji z innymi dziedzinami, nadużyć reżyserskich i artystycznych, molestowania, seksizmu, śmieciowych umów pracy, braku zabezpieczeń społecznych, przemocy stosowanej wobec osób uczestniczących w projektach. Jak praca niematerialna w gospodarce kreatywnej wzmacnia te zagadnienia etyczne? Czym jest autonomia sztuki w czasach, by użyć żargonu, „transdyscyplinarności” w „zachodnich społeczeństwach postfordowskich”? Jak mamy pisać i mówić o relacyjnej etyce sztuki współpracującej z nauką i technologią? Jak praktykować sztukę współdziałania? Punktem wyjścia dla rozważań będzie książka Waldemara Rapiora Moralność milcząca. Odsłanianie interakcyjnych mechanizmów moralności poprzez post-teatr.
udział biorą: Marta Jalowska, Mateusz Janik, Zofia Małkowicz, Waldemar Rapior
wstęp wolny
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.