Cykl debat poświęconych stanowi kultury rozpoczęły wypowiedzi nieetatowych pracowniczek kultury: działaczek trzeciego sektora, artystek, edukatorek oraz studentek.
Ich sytuacja, problemy, z którymi mierzą się na co dzień, a które pandemia jedynie nasiliła, stały się przyczynkiem do zorganizowania pierwszego spotkania online z przedstawicielkami i przedstawicielami władz samorządowych, na którym wspólnie szukaliśmy możliwości wsparcia dla ludzi kultury w kryzysie. Kolejną debatą, tym razem o stanie edukacji, chcemy odnaleźć przyczyny kryzysu, odpowiedzieć na pytania, dlaczego większość osób pracujących w kulturze jest skazana na prekarność? Co mogą zrobić i co robią instytucje, w tym akademie i uniwersytety sztuki, aby uchronić swoich absolwentów i absolwentki przed biedą? Jakie są koszty ekonomiczne i ekologiczne produkcji artystycznej, w tym dyplomów realizowanych w uczelniach wyższych? Dlaczego, mimo tytułów naukowych z dziedziny sztuki, bycie artystką nie jest uznawane za zawód? Dlaczego twórcy pozbawieni są zabezpieczeń społecznych? Na jakich filarach opiera się system edukacji artystycznej?
W debacie udział biorą:
Mateusz Bieczyński - prorektor ds. Naukowo-Badawczych, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Maria Dutkiewicz - absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorka magisterskiej pracy dyplomowej „Wrogowie wyobraźni”
Rafał Jakubowicz - kierownik Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, artysta
Izabela Kowalczyk - dziekana Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, historyczka sztuki, kuratorka wystaw
Karolina Kubik - asystentka w Pracowni Wideo Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, artystka, poetka
Tomek Pawłowski-Jarmołajew - kuratorka, too cool to go to school
Bogna Świątkowska - dziennikarka, promotorka kultury, prezeska Fundacja Bęc Zmiana
Moderacja: Zofia nierodzińska, Kinga Mistrzak
Spotkanie będzie tłumaczone na PJM (polski język migowy) przez Martę Jaroń.
Spotkanie na platformie Zoom, transmitowane na żywo na naszym profilu na Facebooku: Galeria Miejska Arsenał