W 2018 roku we Frankfurcie nad Odrą i w Poznaniu powstają pierwsze stacjonarne freeshopy, czyli miejsca, w których przynoszone rzeczy są udostępniane bezpłatnie. Koincydencja? A może znak czasu? W globalnym świecie rządzonym przez rynki kapitalistyczne, dla których liczy się tylko zysk, powołanie do życia sklepów umożliwiających ludziom pozyskiwanie bądź wymianę towarów poza gospodarką opartą na pieniądzu – brzmi wywrotowo i utopijnie. Bowiem stacjonarny freeshop musi mieć swoją siedzibę, ludzi do obsługi oraz stały napływ przedmiotów, które będą dostępne dla osób odwiedzających. Jak sfinansować działalność takiego sklepu? Jak zaprojektować przyjazną i otwartą dla wszystkich przestrzeń freeshopu? Jak znaleźć osoby wolontariackie, które poświecą swój czas i energię na regularne dyżury, by zapewnić porządek i bezpieczeństwo w sklepie? Od kogo pozyskiwać asortyment, by w sposób realny wprowadzać idee zero waste albo less waste? I czy to wszystko w ogóle jest możliwe?
O swoich doświadczeniach z freeshopami opowiedzą nam pomysłodawczynie i współzałożycielki poznańskiej Po-Dzielni oraz twórczyni frankfurckiej inicjatywy, która nadal działa przy Brückenplatz.
W czasie trwania wystawy Michaela Kurzwelly’ego „Nowa Amerika” w Galerii będzie działać Szafa Po-Dzielni, czyli mini freeshop, filia Po-Dzielni znajdującej się przy ul. Głogowskiej. Z szafy można wszystko zabierać za darmo oraz zostawiać w niej swoje rzeczy. Prosimy przynosić maksymalnie jedną niewielką torbę rzeczy: ubrań, książek, artykułów gospodarstwa domowego, zabawek, bibelotów, które nadal można użytkować. Ubrania należy przynosić wyprane, książki i zabawki kompletne, artykuły AGD sprawne. Nie przyjmujemy jedzenia, leków, obiektów o dużych gabarytach (meble, dywany, rowery itp.), broni i ostrych przedmiotów.
Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę www.podzielnia.pl
Nie kupuj! Korzystaj z Po-Dzielni!
udział biorą: Michael Kurzwelly, Małgorzata Murao, Kalina Olejniczak, Katarzyna Wągrowska
prowadzenie: Magdalena Maciudzińska-Kamczycka