środa, 29 stycznia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Bardzo wysoki stopień samoświadomości
spotkanie autorskie z grupą Magisters
5.11.2024, g. 18.00

Tytuł spotkania nawiązuje do serii fotografii Bardzo wysoki stopień samoświadomości autorstwa Magisters, która została zakupiona do Kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał. Cykl fotograficzny powstał w roku 2000, w czasie kiedy obaj artyści mieszkali jeszcze w Poznaniu i aktywnie uczestniczyli w lokalnym życiu artystycznym współpracując przede wszystkim z Galerią ON.

W ramach spotkania członkowie duetu opowiedzą o okolicznościach powstania fotografii, o założeniu grupy, roli poczucia humoru w uprawianej przez nich sztuce i wszechobecnym pojęciu absurdu. W rozmowie z Markiem Wasilewskim podzielą się również anegdotami z czasu swej wyjątkowej działalności. Artyści odpowiedzą też na pytania publiczności.


udział biorą: artyści, którzy współtworzyli duet Magisters: Hubert Czerepok, Zbigniew Rogalski

prowadzenie: Marek Wasilewski


Duet Magisters działający w latach 2000-2002 stworzyli dwaj polscy artyści – Zbigniew Rogalski i Hubert Czerepok , którzy w 1999 roku ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Nazwa grupy nawiązuje do tytułu magistra sztuki, jaki wówczas otrzymali. Wypowiadali się poprzez fotografię, wideo, malarstwo. Prace Magisters opierały się na żarcie, absurdzie, grotesce, aranżowaniu zagadkowych zdarzeń. Magisters zadebiutowali na wystawie Scena 2000 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, gdzie pokazano serię ponad 400 zdjęć zatytułowaną Podróż do granic nudy (2000). Magisters stanowią jedną z ważniejszych grup artystycznych wpisujących się w poznańską historię sztuki wraz z takimi fenomenami jak Koło Klipsa, Penerstwo czy Wunderteam.

Hubert Czerepok, ur. 1973 w Słubicach; artysta wizualny, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dzisiaj UAP), gdzie w 1999 roku obronił dyplom w pracowniach prof. Izabelli Gustowskiej i prof. Jana Berdyszaka. Ukończył również podyplomowe studia w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (Antwerpia) i Jan van Eyck Academie (Maastricht). W latach 1998-2001 wspólnie ze Sławkiem Sobczakiem prowadził poznańską Galerię ON. W latach 2000-2002 działał ze Zbigniewem Rogalskim w duecie Magisters. W 2001 został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki przyznawanym przez redakcję „Głosu Wielkopolskiego”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach solowych, m.in. w: Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Art Stations Foundation w Poznaniu, La Criee Centre d’Art Contemporain w Rennes, a także w ramach wystaw zbiorowych, m.in. podczas 19. Biennale w Sydney, Międzynarodowego Quadriennale Rzeźby w Rydze oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Zbigniew Rogalski, ur. 1974 w Dąbrowie Białostockiej, polski artysta wizualny, malarz, twórca projektów fotograficznych oraz instalacji. W 1999 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu w pracowni Jerzego Kałuckiego. W 2015 uzyskał doktorat na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP, a w 2020 uzyskał habilitację na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Z Hubertem Czerepokiem działał w duecie Magisters w latach 2000–2002. Tworzył wówczas fotografie oraz wideo. Laureat Konkursu im. Eugeniusza Gepperta (2001). Obecnie zajmuje się głównie malarstwem i prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.


Praca grupy Magisters Bardzo wysoki stopień samoświadomości, 2000, zestaw 13 fotografii, 13 x 105x140 cm, ed. 1 + 2 AP została zakupiona do Kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał w 2024 roku.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. | Kolekcja Galerii Miejskiej Arsenał - dalszy rozwój