poniedziałek, 27 maja dzisiaj nieczynne
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Akademia szczególnej troski, czyli jak uzdrowić instytucję
23.05.2019, g. 18.00

Wiedza o gender już na dobre zagościła w akademickim curriculum i to pomimo niesprzyjającego jej przez ostanie lata klimatu politycznego. To samo można powiedzieć o queer, który w iście campowym stylu wszedł na akademickie sale; być może od zawsze na nich brylował, szczególnie podczas inauguracyjnych i absolutoryjnych ceremonii z należnymi im insygniami, biretami, tytułami i futrzanymi togami?

Dziś jednak, jak i zawsze wcześniej, prawdziwa tożsamościowa rewolucja odbywa się na ulicach, nie w instytucjach, tam gdzie w protestacyjnym działaniu kształtowana jest tożsamość osób o różnych stopniach sprawności. Zasadnym wydaje się zadanie pytania, jak odpowiadają na to akademie, co z disability studies? Czy polskie uczelnie są  gotowe dostosować swoją przestrzeń fizyczną i symboliczną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Co nie!pełnosprawność mówi nam o sprawności? Jaki ma potencjał emancypacyjny oraz jak i gdzie go realizować? Co gender i queer może zaoferować osobom o różnych stopniach sprawności?

Podczas dyskusji z reprezentantkami wymienionych powyżej dziedzin postaramy się odnaleźć odpowiedzi na stawiane pytania.


Budynek galerii jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach. Wejście główne od strony księgarni jest szerokie, poprzedzone jednym niskim stopniem. W budynku, na parterze znajduje się dostępna toaleta. Trudność może stanowić otoczenie budynku, czyli płyta rynku wyłożona kamieniami. W razie potrzeby oferujemy asystę w dotarciu do galerii. Prosimy o kontakt pod telefonem: 535 666 736.


udział biorą: Grażyna Gajewska, Magdalena Zdrodowska

prowadzenie: Zofia nierodzińska

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy przez Maję Zubko.