wtorek, 18 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Polskie EIDS w Arsenale: My, HIV-owcy
1.12.2022, g. 20.00
„My, HIV-owcy” to figura utożsamienia z osobami żyjącymi z HIV, zaczerpnięta z anegdoty Wojciecha Tomczyńskiego o Marku Kotańskim, założycielu Monaru. Przypominająca o jego szczególnej roli w działaniach na rzecz HIV w latach 90. XX w. W opublikowanym w drugiej połowie 2022 roku tomie rozmów – historii mówionych pod tytułem „HIVstorie. Żywe polityki HIV/AIDS w Polsce” poznajemy osobiste perspektywy zaangażowania w kształtowanie świata polityk i odpowiedzi na epidemię HIV ostatnich trzydziestu lat w przestrzeniach oddolnych, społecznych, pomocowych, medycznych, profilaktycznych i legislacyjnych. Traktując książkę pod redakcją Justyny Struzik i Agaty Dziuban jako zaproszenie do pogłębiania dialogu o równoległych i przecinających się światach, i perspektywach na HIV, z okazji Światowego Dnia AIDS zapraszamy osoby (w tym osoby żyjące z HIV) uprawiające dzisiaj akademicką oraz artystyczną refleksję w szerokim, interdyscyplinarnym polu tematycznym.
Wydarzenie to symbolicznie wznawia działania platformy badawczej Polskie EIDS, utworzonej w trakcie rezydencji Szymona Adamczaka w Biennale Warszawa, a także nawiązuje do żywej wymiany idei i doświadczeń związanych z HIV oraz AIDS w Polsce podczas wystawy „Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK” w Galerii Miejskiej Arsenał (2019). Podczas rozmowy, w formacie wirtualnego okrągłego stołu, zaproszone osoby przedstawiają swoje bieżące działania i zainteresowania badawcze oraz praktyki.

dyskusja online
wydarzenie organizowane przez Polskie EIDS
transmisja na Facebooku Galerii Miejskiej Arsenał
udział biorą: Szymon Adamczak, Agata Dziuban, Luiza Kempińska, Rafał Majka, Dorota Sosnowska, Justyna Struzik, Paweł Świerczek, Paweł Żukowski
tłumaczenie na PJM: Joanna Ciesielska i Magda Schromová
Marek Kotański: My, HIV-owcy.
Wojciech Tomczyński: Marek, przecież Ty nie masz HIV.
Marek Kotański: Ale wiesz, tak się mówi, bo tak lepiej brzmi.