Z cyklu: Wdzięki sztuki
(spotkania ze sztuką dla osób w wieku dojrzałym)
Smakołyki – sztuka odbierana wszystkimi zmysłami
W spotkaniu udział biorą: Barbara Pilch, Anna Nacher
koordynacja: Zofia Starikiewicz
4.10.2010, godz. 18.00, poniedziałek
Przedmiotem spotkania będzie refleksja nad różnorodnością zmysłowych doświadczeń, których dostarcza nam sztuka współczesna. Porozmawiamy o realizacjach artystycznych, które przełamują tradycyjne schematy odbioru, proponują estetyczną i zmysłową ucztę.
Barbara Pilch - urodzona w 1982 roku, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom w Pracowni Rzeźby w 2007 roku u prof. Danuty Mączak oraz w Pracowni Rysunku u prof. Józefa Drążkiewicza. Obecnie asystentka w Pracowni Rysunku u prof. Drążkiewicza oraz Pracowni Malarstwa u prof. Andrzeja Leśnika. Autorka rzeźb, instalacji przestrzennych, performensów.
dr Anna Nacher - adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Anna Nacher prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender przy ISzA UJ. Autorka książki "Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji", Kraków 2008. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Autorka bloga poświęconego dydaktyce i zainteresowaniom naukowym (http://nytuan.wordpress.com).
Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny (Projekt Karpaty Magiczne/Magic Carpathians Project, z którym nagrała 9 płyt, regularnie koncertuje w Europie i USA www.magiccarpathians.com), autorka warsztatów eksperymentalnej pracy z głosem i improwizacji wokalnej.
WDZIĘKI SZTUKI - spotkania poświęcone ważnym (zarówno powszechnie uznanym, jak i kontrowersyjnym, popularnym i nieznanym) zjawiskom w dziejach sztuki światowej i polskiej. Tematyka spotkań jest urozmaicona, a obszar zainteresowania szeroki, obejmuje dzieje sztuki europejskiej od starożytności do XXI wieku. Kolejne przystanki w podróży przez wieki wyznaczać będzie nie chronologia, lecz kluczowe zagadnienia, od których ścieżki interpretacji rozbiegać się mogą w różne strony. Cykl adresowany jest w szczególności do osób dojrzałych, uczestników i sympatyków uniwersytetu III wieku, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztuki i humanistyki. Zachęcamy publiczność spotkań do aktywnego uczestnictwa oraz do proponowania tematów kolejnych spotkań, odpowiadających ich zainteresowaniom.
koordynatorka cyklu: Zofia Starikiewicz
zofiastarikiewicz@o2.pl
061 8529502
wstęp wolny
--------------------------------------------------