niedziela, 23 czerwca otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Wdzięki sztuki - Pasaż Kultury

spotkanie
Z cyklu: Wdzięki Sztuki
(spotkania ze sztuką dla osób w wieku dojrzałym)
28.07.2010, godz. 18.00, środa
miejsce: Pasaż Kultury, Stary Rynek w Poznaniu

Spotkanie z udziałem dr Marty Smolińskiej – Jak czytać sztukę abstrakcyjną?
Koordynacja: Zofia Starikiewicz

Abstrakcja wielu odbiorcom sztuki wydaje się hermetyczna i niezrozumiała. Spotkanie to ma na celu oswojenie widza z tego rodzaju malarstwem, omówienie jego znaczeń i wypracowanie języka, którym o tych obrazach można mówić. Oprócz przykładów z twórczości klasyków (np. Mondrian, Kandinsky, Pollock, Stella), pokazane i zinterpretowane zostaną prace artystów z Poznania: Jana Berdyszaka i Andrzeja Leśnika. Spotkanie będzie odbywało się w dialogu z jego uczestnikami, którzy zostaną zaproszeni do sporządzania opisów malarstwa abstrakcyjnego.

Marta Smolińska – historyczka i krytyczka sztuki; adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Katedry Historii Sztuki i Kultury UMK w Toruniu; zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Artluk. Sztuka na spad”; autorka książki „Młody Mehoffer” (Universitas, Kraków 2004); kurator wystaw sztuki współczesnej (m.in. cyklu wystaw Jana Berdyszaka w galeriach Poznania i Torunia w 2006 roku).

Spotkania poświęcone są ważnym (zarówno powszechnie uznanym, jak i kontrowersyjnym, popularnym i nieznanym) zjawiskom w dziejach sztuki światowej i polskiej. Tematyka spotkań jest urozmaicona, a obszar zainteresowania szeroki, obejmuje dzieje sztuki europejskiej od starożytności do XXI wieku. Kolejne przystanki w podróży przez wieki wyznaczać będzie nie chronologia, lecz kluczowe zagadnienia, od których ścieżki interpretacji rozbiegać się mogą w różne strony. Cykl adresowany jest w szczególności do osób dojrzałych, uczestników i sympatyków uniwersytetu III wieku, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztuki i humanistyki. Zachęcamy publiczność spotkań do aktywnego uczestnictwa oraz do proponowania tematów kolejnych spotkań, odpowiadających ich zainteresowaniom.

koordynatorka cyklu: Zofia Starikiewicz
zofiastarikiewicz@o2.pl
061 8529502

wstęp wolny

Partnerzy:
atw_logowsnhid

loga