wtorek, 16 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: W ramach designu

Z cyklu: W ramach designu
dr Krystyna Łuczak-Surówka, Organiczne formy z tworzyw sztucznych. Polskie meble z lat 1950-1970
18.10.2011, godz. 18.00

Odwilż wraz z ponownym otwarciem Polski na Zachód przyniosła szereg zmian, nie tylko polityczno-społecznych. Fascynacja sztuką abstrakcyjną oraz wzornictwem organicznym zaowocowała nowymi poszukiwaniami formalnymi. Eksperymenty podjęte najpierw w wiklinie i sklejce a następnie w tworzywach sztucznych (igielit, winidur, żywica epoksydowa) pozwoliły wprowadzić do polskiego wzornictwa nowy paradygmat konstrukcji.
Projektanci w latach 50. samodzielnie podjęli pracę w nowych materiałach, wykorzystując ich plastyczne właściwości. Przemysł pierwsze zainteresowanie możliwością produkcji mebli z żywicy wykazał dopiero w następnej dekadzie, ale pomimo udanej współpracy z projektantami nie udało się ich wprowadzić do seryjnej produkcji. Brak dostępu do materiałów oraz wsparcia technologicznego nie przeszkodził jednak polskim projektantom w stworzeniu szeregu projektów organicznych siedzisk z tworzyw sztucznych od lat 50. do 70.

Krystyna Łuczak-Surówka – historyk sztuki i wzornictwa. Wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z historii wzornictwa w Polsce. Współpracuje z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Konsultantka Słownika Projektantów Polskich. Autorka kompendium "Historia polskiego wzornictwa". Jedna z ekspertek przy realizacji filmu "Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa".

Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska