sobota, 20 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: W ramach designu

Z cyklu: W ramach designu
Studio DBWT.PL (Daria Burlińska i Wojtek Traczyk) przedstawi ZADANIA DOMOWE NA ŻYWO
9.06.2011, godz. 18.00, czwartek

Projektanci zaprezentują – krok po kroku – w jaki sposób dostępnymi środkami wykonać „dizajnerskie” elementy wyposażenia wnętrz. ZADANIA DOMOWE to seria wideoporadników, powstających dzięki współpracy młodych poznańskich projektantów. Twórcy zapraszają do wspólnej realizacji kolejnego odcinka, z nadzieją, iż uda się odczarować mit, że "design to luksus dla bogatych". Prezentowane obiekty, na mocy licencji Open Source Creative Commons Share Alike Attribution, można samodzielnie tworzyć i dowolnie modyfikować, o ile nie służy to celom komercyjnym.

wstęp wolny

W RAMACH DESIGNU - cykl comiesięcznych spotkań w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, pozwalających skupić się na projektowaniu graficznym oraz na samym produkcie – owocu pracy projektanta. Ramy pojęcia design są szersze, prezentujemy zatem pewną część zjawisk. Co jest, a co nie jest współcześnie ujmowane w ramy designu? – to pytanie stawiamy przed prowadzącymi spotkania, dyskutantami, teoretykami i praktykami. W kontekście określania granic, ciekawym zjawiskiem jest wychodzenie poza owe granice, łamanie przyjętych schematów. Kolejne wobec tego pytanie: W jakim stopniu design opiera się na pokonywaniu barier, w jakiej natomiast mierze trzymanie się pewnych zasad, np. dotyczących typografii, jest wartością budującą profesjonalizm?

Na drodze poszukiwania odpowiedzi nie może zabraknąć debaty na temat relacji pomiędzy designem a sztuką. Relacje te rozwijają się, dziedziny przenikają się, jednocześnie jednak – domagają się niezależności. Osiągnięcia designu są odpowiedzią na społeczne przemiany, rozwiązują problemy, zaspokajają potrzeby, spełniają zachcianki. Jednocześnie, projektanci rozwiązują w swojej twórczości kwestie estetyczne, moralne, filozoficzne. Gdzie leży granica użyteczności i celowości? Również w ramach analizy współczesnych trendów.
Patrzymy na design, nie tracąc zmysłu krytyki.

Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska

-------------------------------------------------------
obok:
Lampa PRODUKT MLECZNY - projekt Darii Burlińskiej; wykonana z buteleczek po jogurtach. Każdy może wykonać tę wielokrotnie wystawianą, od Mediolanu po Brukselę, lampę, korzystając ze wskazówek z pierwszego odcinka Z/D.
autorka zdjęcia: Małgorzata Opala, www.fotoaktywne.pl
-------------------------------------------------------
zd
artinfo-logopolandartcom