Z cyklu: w ramach designu
Rozważania paraarchitektoniczne. Alternatywne interwencje w przestrzeń miejską
Wykład/prezentacja Bartosza Muchy
5.04.2011, godz. 18.00
Paraarchitektura, to zwrot służący przedsięwzięciu, w ramach którego tworzone są projekty koncepcyjne, wizualizacje 3D, makiety, prototypy, idee podejmujące problem „domu”. Domu – schronu, domu – przystani, synonimu bezpieczeństwa i ciepła. Niektóre projekty mogą zahaczać o obiekty zbliżone do działań czysto architektonicznych, poprzez swoje rozmiary jak i odbiór wizualny. Mogą to być również elementy tzw. małej architektury, wchodzącej w relacje z zastaną przestrzenią miejską.
Zakładane są też projekty będące zindywidualizowanymi rozwiązaniami na jednorazowe przenocowanie w obcym, nieprzyjaznym miejscu. Przewidywane są działania czysto koncepcyjne i przewrotne. I wreszcie, projekty społeczne, skierowane do osób bezdomnych jaki i ludzi pozbawionych dachu nad głową w wyniku klęsk żywiołowych.
BARTOSZ MUCHA urodził w Krakowie w 1978 roku. Jest artystą grafikiem, projektantem 2 i 3D, wokalistą. W 2004 uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Piotra Kunce (ASP w Krakowie). Bartosz Mucha uprawia twórczość na pograniczu sztuki i dizajnu. Posługuje się wprowadzonym przez siebie pojęciem fiksacji funkcjonalnej oznaczającej nieumiejętność dostrzeżenia nowego użycia obiektu skojarzonego uprzednio z innym celem. Jego prace burzą stereotypy dotyczące funkcjonalności przedmiotów użytkowych oraz schematy odnoszące się do sposobów życia we współczesnym społeczeństwie. Bartosz Mucha prowadzi zajęcia z projektowania graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współpracuje z magazynem projektowym 2+3D. Po zakończeniu pięcioletniego projektu "The Poor Design" rozpoczął nowy projekt "Pararch", skupiając się na problemie architektury alternatywnej. Jego twórczość prezentowana była m.in. podczas indywidualnych wystaw w Galerii BB w Krakowie i we Wrocławiu (2005) oraz Galerii F.A.I.T. w Krakowie (2006), BWA Design (Wrocław 2009). Współorganizator i uczestnik projektu Konsum.pl w Weimarze (2006), a także uczestnik wielu wystaw zbiorowych: Łódź Design (Łódź 2007, 2010), Vienna Design Week (Wiedeń 2008), DesignBlok (Praga 2009), Real-World laboratory w MQ (Wiedeń 2009), PolishDesign (Shanghai 2010).
Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska
wstęp wolny
-----------------------------------------------------------