niedziela, 14 kwietnia otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: W ramach designu

Z cyklu: W ramach designu
Projektant - obywatel. O postawie projektanta, jego odpowiedzialności oraz profesjonalizmie, nie tylko w kontekście projektowania odpowiedzialnego i społecznego
Spotkanie z Tomkiem Bierkowskim

31.03.2011, godz. 18.00

Projektowanie społeczne i odpowiedzialne, w odróżnieniu od komercyjnego, jest istotnym medium w dialogu społecznym, formą manifestacji poglądów, potrzeb, aspiracji, czy eksponowania konkretnych problemów. Projektant musi być tego świadomy; równocześnie musi on również zdawać sobie sprawę, iż każdy rodzaj projektowania nie jest procesem neutralnym i generuje „określony ślad społeczny”. W swoim wykładzie Tomasz Bierkowski podejmie próbę zdefiniowania społecznej roli projektanta, odpowiedzialności oraz wskazanie jego miejsca i funkcji w społeczeństwie. Poruszona zostanie kwestia różnic między odpowiedzialnością społeczną a odpowiedzialnością zawodową projektanta. Jak powinny wyglądać kwestie edukacji w kontekście kształtowania właściwej (odpowiedzialnej i zaangażowanej) postawy projektanta? W jaki sposób polski projektant może realizować projekty zaangażowane lub odpowiedzialne? Na czym może polegać wykorzystanie kapitału społecznego w procesie projektowym? Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja i omówienie przykładów projektowania prospołecznego i odpowiedzialnego w Polsce.

TOMASZ BIERKOWSKI - projektant grafiki wydawniczej, pracownik ASP w Katowicach. Laureat m.in. Festiwalu Plakatu w Krakowie, konkursu Śląska Rzecz oraz konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę PTWK w 2009 roku. Współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi, warszawską Zachętą oraz Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu. Autor książki O typografii (Czysty Warsztat, 2008)

Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska

----------------------------------------------------------------
artinfo-logo
polandartcom