piątek, 29 marca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: W ramach designu

Z cyklu: W ramach designu
Spotkanie z Pawłem Grobelnym
Granice designu. Craft design, sustainable design

23.02.2011, godz. 18.00, środa

Jednymi z najciekawszych zjawisk współczesnego designu są coraz śmielsze próby przekraczania granicy ze sztuką. Oprócz artdesignu, ważnym nurtem jest craft design wykorzystujący techniki i język rzemiosła. I wreszcie szeroko rozumiane projektowanie zrównoważone, oparte najczęściej o współpracę z naukowcami różnych dziedzin. Gdzie leżą zatem granice tak szeroko rozumianego designu?

Paweł Grobelny - designer, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendysta École Nationale Supérieure des Beaux-arts de Paris, École Nationale des Beaux-arts de Lyon, Rządu Francuskiego oraz fundacji Le Pont Neuf w Paryżu. Laureat wielu konkursów projektowych między innymi „LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy for Young Creators”, „Parckdesign 2008”, „Prodeco 2006 – Młody Projektant”, „Prodeco 2008”, „Machina Design Awards 2009” oraz wyróżnienia honorowego w ramach konkursu „The new subjectivity in design” zorganizowanego przez Galerię Narodową Zachęta w Warszawie i British Council. W 2009 roku został wybrany do grona 100 Young European Talents w ramach Roku Kreatywności i Innowacji 2009 organizowanego przez Komisję Unii Europejskiej i Komitet Miast i Regionów UE. Swoje prace prezentował między innymi na Festiwalu DesignMai w Berlinie, Talents Ambiente we Frankfurcie, Międzynarodowym Biennale Designu w Saint-Etienne, Meuble Paris w Paryżu, Olimpiadzie Designu w Seulu oraz podczas Tygodnia Designu w Tokio. Zajmuje się projektowaniem mebli, wnętrz oraz przestrzeni publicznych, a także organizacją wystaw designu.

W ramach designu to cykl comiesięcznych spotkań, organizowanych w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, pozwalających skupić się na produkcie oraz projektowaniu graficznym, zarówno trójwymiarowych, jak i dwuwymiarowych owocach pracy projektantów. Ramy pojęcia design są zdecydowanie szerokie, prezentujemy zatem pewną część zjawisk. Co jest, a co nie jest współcześnie ujmowane w ramy designu? – to pytanie stawiamy przed prowadzącymi spotkania, dyskutantami, teoretykami i praktykami. W kontekście określania granic, ciekawym zjawiskiem jest wychodzenie poza owe granice, łamanie przyjętych schematów. Kolejne wobec tego pytanie: W jakim stopniu design opiera się na pokonywaniu barier, w jakiej natomiast mierze trzymanie się pewnych zasad, np. dotyczących typografii, jest wartością budującą profesjonalizm? Osiągnięcia designu są odpowiedzią na społeczne przemiany, rozwiązują problemy, zaspokajają potrzeby, spełniają zachcianki. Jednocześnie, projektanci rozwiązują w swojej twórczości kwestie estetyczne, moralne, filozoficzne. Gdzie leży granica użyteczności i celowości? Również w ramach analizy współczesnych trendów.
Patrzymy na design, nie tracąc zmysłu krytyki.

Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska

wstęp wolny

----------------------------------------------------------------------------------------
artinfo-logo
polandartcom