Z cyklu: W ramach designu
Tajemnice urody produktu
Prowadzenie prezentacji/wykładu: Agnieszka Jacobson-Cielecka
11.01.2011 (wtorek), godz. 18.00
„Kiedy pracuję nad jakimś problemem, nigdy nie myślę w kategoriach piękna. Myślę tylko o tym, jak rozwiązać dany problem. Kiedy jednak na końcu okazuje się, że rozwiązanie nie jest piękne, oznacza to po prostu, że rozwiązanie jest złe”. RICHARD BUCKMINSTER FULLER
Design, poza dążeniem do celu, jest poszukiwaniem piękna, pragnieniem koegzystencji, uwrażliwiającym na estetykę życia.
Agnieszka Jacobson-Cielecka – kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu. Dyrektor artystyczna festiwalu Łódź Design 2008 i 2009. Kuratorka Programu Głównego festiwalu Łódź Design 2010 (www.lodzdesign.com). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu. Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów. W latach 2000–2007 redaktorka naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
wstęp wolny
W RAMACH DESIGNU - cykl comiesięcznych spotkań w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, pozwalających skupić się na projektowaniu graficznym oraz na samym produkcie – owocu pracy projektanta. Ramy pojęcia design są szersze, prezentujemy zatem pewną część zjawisk. Co jest, a co nie jest współcześnie ujmowane w ramy designu? – to pytanie stawiamy przed prowadzącymi spotkania, dyskutantami, teoretykami i praktykami. W kontekście określania granic, ciekawym zjawiskiem jest wychodzenie poza owe granice, łamanie przyjętych schematów. Kolejne wobec tego pytanie: W jakim stopniu design opiera się na pokonywaniu barier, w jakiej natomiast mierze trzymanie się pewnych zasad, np. dotyczących typografii, jest wartością budującą profesjonalizm?
Na drodze poszukiwania odpowiedzi nie może zabraknąć debaty na temat relacji pomiędzy designem a sztuką. Relacje te rozwijają się, dziedziny przenikają się, jednocześnie jednak – domagają się niezależności. Osiągnięcia designu są odpowiedzią na społeczne przemiany, rozwiązują problemy, zaspokajają potrzeby, spełniają zachcianki. Jednocześnie, projektanci rozwiązują w swojej twórczości kwestie estetyczne, moralne, filozoficzne. Gdzie leży granica użyteczności i celowości? Również w ramach analizy współczesnych trendów.
Patrzymy na design, nie tracąc zmysłu krytyki.
Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska
oprawa graficzna:Krzysztof Ignasiak, www.ist.art.pl
--------------------------------------------