poniedziałek, 11 listopada dzisiaj nieczynne
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Rubieże kultury popularnej

Z cyklu: Rubieże kultury popularnej
dr Anna Nacher, Kontrkultura sieci: od mediów taktycznych do Wikileaks
16.06.2011, godz. 18.00

Spotkanie skupi się na rozważaniach dotyczących możliwości oporu wobec dominujących sił rynku i polityki ujawnianych przez zastosowanie zsieciowanych mediów. Coraz częściej mówi się dzisiaj o cyberaktywizmie i o przemianach dotyczących sfery publicznej, które związane są przede wszystkim ze zróżnicowanymi oddolnymi politykami medialnymi rozmaitych grup społecznych. Jakie jest ich znaczenie? Czy można “zburzyć dom Pana posługując się jego narzędziami”? Odpowiedzi poszukamy przyglądają się przede wszystkimi przykładowi Wikileaks, ale także wydarzeniom określanym czasem mianem “twitterowych rewolucji” - ulicznym działaniom społecznym w Mołdawii i Iranie w 2009 roku oraz najświeższym wypadkom w Egipcie. Nieco w cieniu tych wydarzeń pozostaje zachodzący na niemałą skalę transfer doświadczeń aktywistów grup obywatelskich z różnych miejsc świata, dla których najważniejsze strategie kryją się w działaniu za pomocą nowych mediów – przy czym jest to transfer nie tyle z centrum świata zachodniego ku “obrzeżom”, ale między grupami z krajów postrzeganych jako peryferyjne (czyli np. między organizacjami z Serbii a organizacjami lub nieformalnymi ruchami społecznymi z Egiptu czy Tunezji).

RUBIEŻE KULTURY POPULARNEJ - Rubież to pas ziemi przygranicznej, słowo to używane jest także w terminologii wojskowej, odnosi się do terenu posiadającego znaczenie strategiczne, na którym toczone są operacje wojskowe. Rubieże kultury popularnej to cykl spotkań opowiadających o najbardziej frapujących zjawiskach współczesnej kultury popularnej (m.in. o taktykach oporu czy przekraczaniu granic mediów). Przekazy kulturowe funkcjonują w wieloznacznej i niejednorodnej przestrzeni medialnej, gdzie ulegają bezustannym przeobrażeniom. Skłaniają również do ponownego przemyślenia zastałych definicji i poszukiwania nowych sposobów myślenia o kulturze współczesnej. Spotkania proponują świeże spojrzenie i wnikliwą analizę złożonych zjawisk, traktowanych dotąd często zbyt powierzchownie.

dr Anna Nacher - adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender przy IszA UJ. Autorka książki Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji, Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Autorka bloga poświęconego dydaktyce i zainteresowaniom naukowym (http://nytuan.wordpress.com).Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny (Projekt Karpaty Magiczne/Magic Carpathians Project, z którym nagrała 9 płyt, regularnie koncertuje w Europie i USA www.magiccarpathians.com), autorka warsztatów eksperymentalnej pracy z głosem i improwizacji wokalnej.

koordynacja: Karolina Sikorska
karolina.sikorska@arsenal.art.pl
61 8529502
--------------------------------------------------
artinfo-logo
polandartcom