wtorek, 18 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Rozbiór architektury – wędrówki po Poznaniu

Z cyklu: Rozbiór architektury – wędrówki po Poznaniu
Jarosław Trybuś, Arena
19.03.2012, godz. 18.00

Na spotkaniu omówiony zostanie projekt poznańskiej Areny, który stanie się pretekstem do przypomnienia jej rzymskiego pierwowzoru i fascynacji, jaką budziły możliwości technologiczne w czasach jego powstania.

wstęp wolny

Rozbiór architektury. WĘDRÓWKI PO POZNANIU - Powszechność architektury bywa jej przekleństwem – wiele budynków, tych mniej eksponowanych, mijamy bezrefleksyjnie. Z przyzwyczajenia, z opatrzenia architektura staje się przejrzystym tłem miejskiego życia. W masie otaczającej nas zabudowy są jednak dzieła, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Wiele z mijanych przez nas budynków jest częścią wielowiekowej tradycji architektonicznej, odzwierciedlającej prądy umysłowe swego czasu – tworzy zatem historię. Poznań może poszczycić się znakomitymi, choć często niedocenianymi dziełami architektury ostatniego stulecia. Omówienie kontekstu powstania najbardziej wyrazistych z nich, prześledzenie odniesień stylistycznych, zbadanie wpływów, z których się narodziły i tych, które same współtworzyły - pomoże umieścić je we właściwym miejscu historii miasta, dziejów jego architektury i dziejów kultury. Celem cyklu wykładów i prezentacji o architekturze jest przede wszystkim edukacja w zakresie historii architektury, ale również prezentowanie konkretnych przykładów poszczególnych stylów architektonicznych w mieście. Wykłady Jarosława Trybusia wzbogacone są o anegdoty i fakty mało znane, ujawniając kulisy powstawania znanych poznaniakom budynków oraz zwracając uwagę na to, czego na pierwszy rzut oka nie widać.

JAROSŁAW TRYBUŚ - historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. W 2008 roku wraz z Grzegorzem Piątkiem zdobył Złote Lwy na Weneckim Biennale Architektury jako kurator wystawy Hotel Polonia (polski pawilon na Biennale). W Galerii Miejskiej Arsenał prowadził autorskie wykłady: Architektura Poznania ostatnich stu lat (2004–2005), Starchitekci. Gwiazdy architektury (2006–2009), Architektoniczności (8 stron architektury) (2009-2010). Współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Jest laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).

koordynacja: Bogna Błażewicz
bogna@arsenal.art.pl