Z cyklu: Rozbiór architektury
Jarosław Trybuś, Wieżowiec Miastoprojektu i architektura poznańskiego socrealizmu
17.01.2011, godz. 18.00, poniedziałek
wstęp wolny
Socrealizm to jedyny w dziejach architektury styl wprowadzony dekretem, jedyny, którego początek i koniec daje się określić konkretną datą. Sytuacja ta podsyca złudzenia, że socrealizm spadł nam z nieba, że był obcy. Nic bardziej mylnego, tendencje, które nazwano w 1949 roku socrealizmem przejawiały się w architekturze wcześniejszych dziesięcioleci inaczej jednak określane. Warto powrócić do lat 30. 40. i 50. zeszłego wieku, by przyjrzeć się realizacjom socrealistycznym jeszcze raz w nieco innym świetle i szerszym kontekście.
ROZBIÓR ARCHITEKTURY - powszechność architektury bywa jej przekleństwem – wiele budynków, tych mniej eksponowanych, mijamy bezrefleksyjnie. Z przyzwyczajenia, z opatrzenia architektura staje się przejrzystym tłem miejskiego życia. W masie otaczającej nas zabudowy są jednak dzieła, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Wiele z mijanych przez nas budynków jest częścią wielowiekowej tradycji architektonicznej, odzwierciedlającej prądy umysłowe swego czasu - tworzy zatem historię.
Poznań może poszczycić się znakomitymi, choć często niedocenianymi dziełami architektury ostatniego stulecia. Omówienie kontekstu powstania najbardziej wyrazistych z nich, prześledzenie odniesień stylistycznych, zbadanie wpływów, z których się narodziły i tych, które same współtworzyły pomoże umieścić je we właściwym miejscu historii miasta, dziejów jego architektury i dziejów kultury.
JAROSŁAW TRYBUŚ - historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. W 2008 roku wraz z Grzegorzem Piątkiem zdobył Złote Lwy na Weneckim Biennale Architektury jako kurator wystawy Hotel Polonia (polski pawilon na Biennale). W Galerii Miejskiej Arsenał prowadził autorskie wykłady: Architektura Poznania ostatnich stu lat (2004–2005), Starchitekci. Gwiazdy architektury (2006–2009), Architektoniczności (8 stron architektury) (2009-2010). Współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Jest laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).
koordynacja: Bogna Błażewicz
bogna@arsenal.art.pl
061 8529502
--------------------------------------------------------------