poniedziałek, 22 lipca dzisiaj nieczynne
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: (R)ewolucje dizajnu, studio chmara.rosinke

Z cyklu: (R)ewolucje dizajnu
studio chmara.rosinke
11 maja 2013, godz. 17.00, wstęp wolny

Ania Rosinke i Maciej Chmara opowiedzą o swojej inspirowanej społecznymi fenomenami twórczości, w której zajmują się takimi tematami, jak inicjatywy kulinarne w przestrzeni publicznej czy „łagodna turystyka”. Projektanci przedstawią również eksponowaną w Galerii Miejskiej Arsenał realizację 2,5³, poprzez którą podejmują dyskusję z „oswajaniem pustek” przez domy-wkładki między budynkami (Dom Kereta zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego) czy też zaspokajaniem podstawowych potrzeb na ograniczonej powierzchni w miejskiej kamienicy (przez Szymona Hanczara). Studio chmara.rosinke zaproponuje intymną, nomadyczną strukturę do życia, której inspiracje sięgają lat 60. i 70., kiedy wielu architektów i projektantów zajmowało się ideą zamieszkiwania w formach modularnych i mobilnych oraz rewolucjonizowało społeczne kanony.

studio chmara.rosinke – Ania Rosinke (1985) i Maciej Chmara (1984) – ukończyli architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tam też poznali się i rozpoczęli współpracę. Studiowali również na Uniwersytecie Artystycznym w Linz (space & design strategies), Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu oraz wiedeńskiej Politechnice (architekturę). Założyli w Wiedniu własne studio. Pracują w obszarze projektowania wnętrz i produktu oraz architektury. Łączą rzemiosło z konceptualnym i ekologicznym podejściem. Większość ich realizacji to autorskie projekty powstające z inspiracji społeczno-kulturowych. Wierzą, że obiekty mogą komunikować piękno, prostotę i wartości etyczne.

Laureaci licznych nagród na festiwalach, zagranicznych i polskich, m.in.: DMY Award (2012), Neue Wiener Werksteatten Award (2012), Vienna Design Week (carte blanche selection, 2011), Young Design Award (2011), Faces of Design Awards Talents (2010).

Fot.  studio chmara.rosinke, sack und pack

Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska