Z cyklu: Przetwory audiowizualne
Śmietnik świata, ściek cywilizacji. Fenomeny cyberkultury
Wykład dr Magdaleny Kamińskiej, Interfaith: wojny wyznaniowe w internecie, cyberkościoły, parodie religii
21.09.2010, godz. 18.00 [wtorek]
wstęp wolny
Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, Żydowska Gmina Reformowana w Gdańsku, cybersangha Dogen Zenji, świątynia Szri Sziwy Wisznu, strona Michała, Prawdziwego i Autoryzowanego Papieża Dyskordii, Opensource`owy Zakon Złotego Świtu, Kemetyczny Ortodoksyjny Dom Netjer, Thelemicko-Gnostyczny Kościół Aleksandryjski, e-kapliczka Najświętszej Śmierci Z Meksyku, internetowy sklepik „światowej sławy świeckiej egzorcystki i parapsycholog”, Wirtualny Wschód Wolnomularski – Wielka Loża Narodowa, Starożytny i Archeologiczny Zakon Druidów Amerykańskich, „zaklęcia, rzucanie klątw i uroków miłosnych przez wróżkę”, Święta Religia Antinousa – Boga Homoseksualizmu i Męskiej Urody, Wegetariańska Sekta Niewidzialnej Różowej Jednorożczyni, Jasnowidz Basza Albion – Wróżbita Biznesowy, Oficjalny Kościół Jedi, Kowen Kamienia i Kotła, Reformowany Kościół Szatana, liczne stowarzyszenia ateistów, funkcjonujących w Polsce pod kryptonimem racjonalistów...
W epoce przedinternetowej można było łudzić się wizją świata podzielonego między siebie przez Kilka Wielkich Religii, jedynie gdzieniegdzie uzupełnioną przez „wyskakujące” niczym błąd w systemie nieznaczne aberracje, szybko ginące heretyckie efemerydy. Dopiero w nowych mediach skala wierzeniowego pluralizmu człowieka współczesnego znalazła pełne odzwierciedlenie, przerażając wielu.
Wierzenia, czyli określone przekonania i wyobrażenia dotyczące rzeczywistości, a szczególnie tych jej niewidzialnych komponentów, które określa się mianem nadprzyrodzonych, są uznawane przez badaczy za jeden z najważniejszych wymiarów kultury. Jednak metodologiczne i teoretyczne doprecyzowanie tak potocznie zrozumiałych pojęć, jak „wiara”, „religia”, „magia” czy „rytuał”, nastręcza naukom społecznym wielkie trudności, pogłębiające się dziś wskutek mediatyzacji sfery publicznej i kultury popularnej. Mimo morza atramentu przelanego na ten temat przez uczonych, podział wierzeń na magiczne i religijne lub tradycyjne i innowacyjne nie tylko pozostaje dyskusyjny, ale wydaje się tracić rację bytu.
Czy zatem należy się obawiać najazdu rycerzy Thelemy? Czy rojące się w cyberprzestrzeni stowarzyszenia neopogańskie mają na pewno charakter innowacyjny, zaś sekty chrześcijańskie – tradycyjny? Czy wreszcie na miano religii zasługuje, z racji niedawnych wydarzeń pod Pałacem Prezydenckim popularny ostatnio w Polsce, kult Latającego Potwora Spaghetti? Magda Kamińska na tym spotkaniu postara się odpowiedzieć na te niełatwe pytanie.
kolejne spotkania:
dr Magdalena Kamińska, Jesteśmy anonimowi. Jest nas legion. Nie przebaczamy. Nie zapominamy. Groupmind power: grupowa inteligencja, kolektywna dusza, zbiorowe ciało?
19.10.2010, godz. 18.00
dr Magdalena Kamińska, Allegro jako system wymiany. Próba antropologiczna
23.11.2010, godz.18.00
dr Magdalena Kamińska, Wspólnota wirtualna: od netizena do denizena
7.12.2010, godz. 18.00
Przetwory audiowizualne - cykl spotkań ukazujący praktyki związane z różnymi sferami kultury audiowizualnej, zwłaszcza telewizji i internetu. Przedstawione i przedyskutowane zostaną praktyki telewidzów i internautów, które tworzą znaczące części współczesnych pejzaży kulturowych.
koordynatorka cyklu: Karolina Sikorska
karolina.sikorska@arsenal.art.pl
061 8529502