piątek, 1 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu - Płeć w sztukach wizualnych

7. spotkanie z cyklu Płeć w sztukach wizualnych

Wykład zatytułowany Kobieta zakochana albo gra resztkami wygłosi
prof. dr hab. Waldemar Kuligowski.
Po wykładzie dyskusja moderowana przez dr Andrzeja W. Nowaka.

25.11.2009, godz. 18.00
[środa]

Wykład będzie próbą przyjrzenia się z perspektywy antropologicznej dominującym
dyskursom kultury współczesnej, które wiążą się z miłością: okazywaną, doświadczaną i wyrażaną przez kobiety. Wystąpienie ma na celu przybliżenie dominujących współcześnie w humanistyce wyjaśnień fenomenu miłości, a zwłaszcza miłości kobiet (wobec kobiet i do kobiet).W jednym szeregu pojawiają się wątki psychoanalizy, poststrukturalizmu, socjobiologii, psychologii ewolucyjnej, a także narracje reklamowo-marketingowe. Całość prowadzi do wniosku o wyczerpaniu analitycznego potencjału tych dyskursów wobec
różnorodności zjawisk, jakie mają wyjaśniać. Całość ma formę przeglądu, zestawiającego najbardziej wyraziste (i dające się skontrastować) ujęcia.

Waldemar Kuligowski - profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, autor ponad 100 publikacji naukowych (mi.n. "Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna", "Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce") eseista, twórca programów telewizyjnych, redaktor "Czasu Kultury".

Andrzej W. Nowak – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, adiunkt w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, prowadzi także zajęcia w Pracowni Pytań Granicznych przy UAM, zainteresowania naukowe m.in.: filozofia jako nauka krytyczna i jej związki z emancypacją społeczną, socjologia wiedzy, filozofia techniki, teoria systemów społecznych.

logosy

[caption id="attachment_1183" align="alignleft" width="36"]partner galerii partner galerii[/caption]