czwartek, 26 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu - Płeć w sztukach wizualnych

Płeć w sztukach wizualnych - 6. spotkanie
Wykład dr Anny Nacher, Natalia LL: między płcią a medium
Po wykładzie dyskusja moderowana przez dr Izabelę Kowalczyk
22.10.2009, godz. 18.00

Wykład będzie próbą usytuowania artystki i jej działań krytycznych nie tylko w orbicie teorii feministycznej, ale przede wszystkim w obszarze refleksji badań nad kulturową tożsamością płci uzupełnioną o teorię mediów. Sztuka konceptualna, w której granicach porusza się Natalia LL, przyniosła wszak w Polsce początki sztuki nowych mediów (jeśli uznać za nie sztukę wideo). Przedmiotem zainteresowania będzie kwestia wzajemnych, złożonych relacji między politykami płci, technologiami medialnymi i dyskursami kształtującymi wizualność w ich ramach. Działania z obszaru „sztuki pojęciowej” lat 70. będą tu zatem rozpatrywane nie tylko jako jeden z dyskursów genealogicznych feministycznej sztuki krytycznej dekad późniejszych, ale też jako działania krytycznego dyskursu gender, przede wszystkim poprzez technologie medialne, dyskursu świadomego ich płciowych uwarunkowań i konsekwencji. Prace artystek (a najwyraźniejszym przykładem jest tutaj Natalia LL) często odmiennie kreślą relację między materią a myślą, co ma swoje konsekwencje także w odniesieniu do wykorzystywanych przez nie mediów – a zatem refleksja nad „cielesnością” może być rozumiana znacznie szerzej, nie tylko na poziomie przedstawień, ale także w relacji do „ucieleśniania” pojęć.

dr Anna Nacher - adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mediów w perspektywie kulturoznawczej, studiach genderowych, antropologii audiowizualności, nowych zjawiskach w kulturze współczesnej, przemianach związanych z procesami globalizacyjnymi. Aktualne tematy badań własnych: analiza przemian dyskursu przestrzeni w mediach nowej generacji (przestrzeń hybrydowa, locative media), praktyki dyskursywne Internetu drugiej generacji (folksonomia i architektura informacji). Anna Nacher prowadzi także zajęcia na Podyplomowych Studiach z Zakresu Gender przy IszA UJ. Autorka książki "Telepłeć. Gender w telewizji doby globalizacji", Kraków 2008: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywna także jako tłumaczka tekstów anglojęzycznych z zakresu teorii mediów, teorii gender i kulturoznawstwa. Autorka bloga poświęconego dydaktyce i zainteresowaniom naukowym (http://nytuan.wordpress.com).
Pasjonuje się muzyką współczesną i elektroniczną (zwłaszcza elektroakustyczną, improwizowaną i awangardową wokalistyką), w wolnych chwilach prowadzi własny projekt muzyczny (Projekt Karpaty Magiczne/Magic Carpathians Project, z którym nagrała 9 płyt, regularnie koncertuje w Europie i USA www.magiccarpathians.com), autorka warsztatów eksperymentalnej pracy z głosem i improwizacji wokalnej. Wolny czas najchętniej spędza podróżując na rowerze, na nartach bądź uprawiając trekking w górach Europy i Azji (ma za sobą wyprawy w Himalaje, Góry Skandynawskie, Alpy, Bałkany i Karpaty). Miłośniczka przestrzeni wielkomiejskich i dzikiej przyrody. Prowadzi żywot nomadyczny między Karpatami, Krakowem i resztą Europy, logując się tam, gdzie bywa to konieczne (Zgodnie z maksymą My home is where my laptop is).

dr Izabela Kowalczyk – ukończyła historię sztuki na UAM w Poznaniu. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000). W 2001 roku na UAM obroniła doktorat na temat sztuki krytycznej w Polsce. Po obronie doktoratu pracowała jako adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Kultury na UMK w Toruniu. Obecnie pracuje na WSNHiD w Poznaniu, prowadzi też zajęcia na UAM i w Pracowni Pytań Granicznych. Autorka książek: Niebezpieczne związki sztuki z ciałem, Ciało i władza. Sztuka krytyczna w Polsce w latach 90., współautorka książek o kulturze popularnej i feminizmie. Krytyczka sztuki. Kuratorka m.in. – kuratorka wystawy w ramach 6. Biennale Fotografii – Uroki władzy (O władzy rozproszonej, ideologii i o widzeniu). Na stałe współpracuje z „Obiegiem”, redaktorka „Artmixa”.

logosy

[caption id="attachment_1183" align="alignleft" width="36"]partner galerii partner galerii[/caption]