środa, 24 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Nowe wymiary Starego Miasta

Z cyklu: NOWE WYMIARY STAREGO MIASTA

kurator: Franciszek Sterczewski

Nowe wymiary Placu Wolności  - spotkanie dla dzieci (w wieku 8-12 lat)
22.03.2014, godz. 12.00 (sobota)

prowadzenie: dr Piotr Korduba

warsztaty: Paulina Hegedorn, Aleksandra Jaraszkiewicz
Kolejną przestrzenią, którą bierzemy na warsztat, będzie jeden z głównych placów miasta Poznań. Ze względu na swoje centralne położenie, mógłby być wizytówką Poznania, lecz jego potencjał wciąż wydaje się być uśpiony. Jak wyglądał kiedyś? Jakie wydarzenia w dalszej i bliższej historii miały tutaj miejsce? Co zrobić by ten plac mógł z powrotem ożyć? Na te i pokrewne pytania poszukamy odpowiedzi u źródła. Zapraszamy na Plac Wolności, który w tym momencie jest jedynie pustynią kostki brukowej. Na co dzień służy mieszkańcom głównie do przemieszczania się, lecz od czasu do czasu plac jest areną wydarzeń kulturalnych. Lecz sam plac w różnych czasach przybierał bardzo różne kształty. Naszym przewodnikiem po historii tego szczególnego miejsca będzie dr Piotr Korduba.
Po spacerze wrócimy do Arsenału na warsztaty, w których to młodzi uczestnicy wcielą się w rolę architektów i zadecydują, co zrobić z Placem i otaczającymi go budynkami. Dzieci za pośrednictwem makiet opowiedzą, co by chciały zachować, co zmienić, dobudować, lub zburzyć i wznieść coś zupełnie innego. Park? Jezioro w środku miasta? A może przykryć cały plac dachem? Wszystko wolno.

Piotr Korduba –  adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią architektury mieszkalnej, kulturą zamieszkiwania i wnętrz oraz  dziejami wzornictwa. Opublikował między innymi „Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych” (Warszawa 2005), „Sołacz. Domy i ludzie” (Poznań 2009, 2012) oraz „Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (Poznań 2012 wraz z Aleksandrą Paradowską).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Prosimy jedynie ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o zapisy pod adresem: arsenal@arsenal.art.pl (dzieci w wieku 8-12 lat), do dnia 15 marca 2014. Pierwszym dwudziestu osobom wyślemy potwierdzenie udziału w warsztatach.

Patronat i współpraca: SARP - Odział w Poznaniu, Radio Merkury, Gazeta Wyborcza