czwartek, 13 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Nowe wymiary Starego Miasta

Z cyklu: NOWE WYMIARY STAREGO MIASTA

kurator: Franciszek Sterczewski

Nowe wymiary Placu Wolności  - spotkanie dla dorosłych (w każdym wieku)
27.03.2014, godz. 18.00 (czwartek)

prowadzenie: Kuba Głaz

Kolejną przestrzenią, którą bierzemy na warsztat, będzie jeden z głównych placów Poznania. Ze względu na swoje centralne położenie, mógłby być wizytówką miasta, lecz jego potencjał wciąż wydaje się być uśpiony. Jak wyglądał kiedyś? Jakie wydarzenia w dalszej i bliższej historii miały tutaj miejsce? Co zrobić, by ten plac mógł z powrotem ożyć? Na te i pokrewne pytania poszukamy odpowiedzi u źródła. Zapraszamy na Plac Wolności, który w tym momencie jest jedynie pustynią kostki brukowej. Na co dzień służy mieszkańcom głównie do przemieszczania się, lecz od czasu do czasu plac jest areną wydarzeń kulturalnych. Lecz sam plac w różnych czasach przybierał bardzo różne kształty. Naszym przewodnikiem po historii tego szczególnego miejsca będzie Kuba Głaz.
Po spacerze wrócimy do Arsenału na dyskusję, prowokując pytania o rolę Placu Wolności, możliwości jego wykorzystania, zagospodarowania i wizualnych przekształceń.


Kuba Głaz - krytyk architektury, publicysta, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, zajmuje się krytyką i popularyzacją architektury. Tematami tymi zajmował się jako dziennikarz poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej, czasopisma Metropolia i miesięcznika Architektura i Biznes, współpracuje z  Radiem Merkury (Polskie Radio Poznań), gdzie omawia najnowsze realizacje architektoniczne. Zajmuje się rozwojem miast i rewitalizacją. Był doradcą w zespole ds. Odnowy Centrum Poznania przy Radzie Miasta, jako miejski aktywista wymyślił i współtworzy inicjatywę Otwarte. Dawniej, przez wiele lat związany z Radiem Afera, którego był szefem programowym.

Patronat i współpraca: SARP - Oddział w Poznaniu, Radio Merkury, Gazeta Wyborcza