wtorek, 18 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Nieskrywane przyjemności druku

Nieskrywane przyjemności druku
Osobiste przypadki dzielone z pisarzem Otą Pavlem
Spotkanie z Honzą Zamojskim autorem książki artystycznej „Jak jsem potkal ďábla” i Eduardem Stehlikiem historykiem Muzeum Wojskowego w Pradze

Książka, jaką stworzył młody artysta, powstała w wyniku podróży do jego drugiej, macierzystej ojczyzny. Fikcyjnym przewodnikiem po kraju bliskim ale nieznanym był tragicznie zmarły pisarz Ota Pavel i jego książki. Wczytywanie się w książki Pavla przynosiło coraz to bardziej zaskakujące efekty, zapętlające się i oscylujące wokół postaci: miejsca, historie, pasje (ryby, skamieliny, typografia, historia) wytwarzały wspólną przestrzeń, której śladem jest książka. Metodą odkrywania Czech był „przypadek”, czyli ukochany przyjaciel Pavla jak i Zamojskiego. Teksty, kolejni bohaterowie, archiwalia, materiał fotograficzny gromadziły się w wyniku nieoczekiwanych spotkań. Pojawiały się w wyniku podróży, ciągłej mobilności, dzięki czemu tworzą szeroko zakrojoną, wielowarstwową opowieść. Ostatecznie, po skrupulatnej selekcji, materiały skrystalizowały się w formie książki, której wartość zasadza się na byciu świadectwem podróży jak i pięknym, materialnym obiektem plastycznym. Jest to książka o miejscach, ich przeszłości, ludziach ale też o samym przypadku i o ślepym losie. O diable, który podstawia nogi dobrym ludziom. I jest to także książka o szaleństwie Pavla i o poszukiwaniach źródeł tego szaleństwa. Czy wiąże się ono z traumą wojenną czy z jego przerośniętymi ambicjami? A może wynika z drobiazgowości, jak cechowała jego pracę?

wstęp wolny

Cykl wydarzeń poświęconych rarytasom wydawniczym: książkom artystycznym, poezji, literaturze oraz wszelkim publikacjom o kulturze wizualnej, sztuce, architekturze i filmie. Cykl zakłada szereg spotkań z autorami, projektantami i wydawcami: prezentacje ich osiągnięć i dyskusje z publicznością. Spotkania dedykujmy wszystkim tym, którzy uwielbiają zatapiać nos w stronach świeżo wydrukowanej książki.

koordynator cyklu: Kuba Bąk
kuba@arsenal.art.pl
061 8529502

loga