piątek, 19 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Nieskrywane przyjemności druku - Pasaż Kultury

spotkanie
Z cyklu: Nieskrywane przyjemności druku
4.08.2010, godz. 18.00, środa
miejsce: Pasaż Kultury, Stary Rynek w Poznaniu

Spotkanie wokół książki dr Marty Smolińskiej "Puls sztuki. OKOło wybranych zagadnień sztuki współczesnej".
Udział biorą: dr hab. Agata Jakubowska, Magdalena Wróblewska oraz autorka książki.
Książka dr Marty Smolińskiej ukazała się w serii publikacji Galerii Miejskiej „Arsenał” poświęconych problemom i aktualnym zjawiskom sztuki w Polsce i na świecie.
koordynacja: Bogna Błażewicz

wstęp wolny

podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie!

http://www.pasazkultury.com/

O książce:

Widoczny na okładce książki „Espectador” (2006) argentyńskiego artysty Leóna Ferrari przypomina różową organiczną masę, obdarzoną wieloma oczami zwróconymi we wszystkie strony – mimo iż przykuty do własnego miejsca i uwarunkowany określonymi okolicznościami, bacznie obserwuje sytuację dookoła, wpatruje się, penetrując przestrzeń wzrokiem i dzięki temu „wykraczając” poza siebie. Ze względu na ową czujność spojrzenia i jego zwielokrotnienie chciałabym widzieć w tej postaci moje alter ego. Jako historyk i krytyk sztuki staram się wnikliwie przyglądać zjawiskom ze świata sztuki współczesnej, mierzyć jej puls i bez uprzedzeń opisywać to, co mnie osobiście zaintryguje, dotknie, nakłuje moją świadomość i emocje. Ślady tych fascynacji odciskają się w zamieszczonych tutaj tekstach z lat 2002-2009, cechujących się dużą różnorodnością, zarówno pod względem formy, rozległości, jak i podejmowanej tematyki. Owa rozmaitość pozwala uniknąć próby budowania syntez i podsumowań, które byłyby przedwczesne, a otwiera drogę do przyglądania się sztuce współczesnej z ciągłą świadomością jej (nie)uchwytności. Chodzi więc raczej o dotykanie wybranych fenomenów współczesnej sceny artystycznej niż o ambicję stworzenia jej pełnego, określonego obrazu. Sztuka XX wieku zdecydowanie zaktywizowała odbiorcę i dała mu uprawnienia do współtworzenia dzieła – analogicznie rzecz się ma z niniejszą publikacją, która oczekuje od czytelnika inicjatywy i poszukiwania w niej własnych ścieżek. Podział na pięć rozdziałów jest bowiem jedynie propozycją, którą można zaakceptować lub zanegować, podążając za własnym instynktem, motywowanym innymi niż moja rodzajami ciekawości. Każde oko „Espectadora” widzi przecież pod nieco innym kątem…
Marta Smolińska

Książka Marty Smolińskiej stanowi uporządkowany według różnorodnych kluczy, przez samą Autorkę, zbiór publikowanych tekstów (jako wstępy w katalogach, recenzje wystaw m.in. w „Artluku” czy „Arteonie”…). „Puls sztuki”można czytać na wiele sposobów i traktować nie tylko jako źródło cennych informacji, ale także swego rodzaju przewodnik po sztuce współczesnej. Ta nasycona treścią, interesująca publikacja jest rzetelnym dokumentem swojej epoki i jednocześnie żywą, wyrazistą opowieścią, bowiem Marta Smolińska będąc badaczką, jest też krytyczką, mającą odwagę zajmować własne stanowisko wobec zagadnień sztuki współczesnej.
Wojciech Makowiecki

Marta Smolińska – historyczka i krytyczka sztuki; adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Katedry Historii Sztuki i Kultury UMK w Toruniu; zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Artluk. Sztuka na spad”; autorka książki „Młody Mehoffer” (Universitas, Kraków 2004); kurator wystaw sztuki współczesnej (m.in. cyklu wystaw Jana Berdyszaka w galeriach Poznania i Torunia w 2006 roku).
loga