piątek, 19 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu: Nieskrywane przyjemności druku

Z cyklu: Nieskrywane przyjemności druku
BEZ UPRZEDZENIA – SZTUKA A ‘PRZESTRZEŃ PUBLICZNA’
28.10.2010, godz. 19.00 [czwartek]

Spotkanie wokół książki Macieja Kuraka, SAG MIR WO DIE BLUMEN SIND, przedstawiającej twórczość artysty z ostatnich dziesięciu lat, twórczość często „kamuflującą swoją artystyczną naturę”, odnoszącą się do odbioru ‘przestrzeni publicznej’ i jej transformacji. Spotkanie będzie okazją do szerszej dyskusji na temat konstrukcji przestrzeni przez różnorodne działania artystyczne, na temat definicji budzących spory oraz ram i granic, które są podważane w obrębie sztuki.
Tematy wymagające aktualizacji i nowych odniesień, również lokalnych, podejmą w dyskusji: Maciej Kurak, Marek Krajewski, Piotr Bernatowicz oraz Zuzanna Fogtt.

Piotr Bernatowicz – doktor historii sztuki (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), redaktor naczelny Magazynu o sztuce Arteon, krytyk sztuki, kurator wystaw artystycznych, autor książki „Picasso za żelazną kurtyną. Recepcja artysty i jego sztuki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1945-1970" (2006) oraz licznych artykułów poświęconych sztuce współczesnej.

Zuzanna Fogtt – architektka, jedna z założycielek Fundacji Sztuki Współczesnej (Fundacja angażuje się m.in. w odbudowę dawnego Sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku i stworzenie w jego murach Laboratorium Kultury), kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Publicznej Passengers oraz innych projektów artystycznych i naukowych (w tym konferencji „Otwieranie Przestrzeni, 2006).

Marek Krajewski - doktor hab. nauk humanistycznych w zakresie socjologii kultury, związany z Instytutem Socjologii UAM w Poznaniu oraz – jako profesor - z Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Autor książek: "Kultury kultury popularnej" (2003, 2006), "POPamiętanie" (2006) oraz licznych artykułów poświęconych współczesnej kulturze wizualnej i materialnej: sztuce publicznej, kulturze popularnej, mediom, społecznym aspektom dóbr materialnych; kurator wystaw oraz projektów: Zewnętrzna Galeria AMS (1998-2004) i Niewidzialne miasto.

Maciej Kurak - ukończył poznańską ASP (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby). W 2003 r. obronił doktorat w zakresie grafiki warsztatowej. Współtworzy grupę artystyczną Wunderteam, pracuje też indywidualnie. Zajmuje się grafiką i fotografią, znany jest ze swych zaskakujących realizacji przestrzennych, często tworzonych w przestrzeni miejskiej. Jest laureatem nagrody Fundacji Deutsche Bank w konkursie Spojrzenia na najciekawszego artystę młodego pokolenia w 2005 roku i zdobywcą Paszportu Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych (2008).

wstęp wolny

-----------------------------------------------------------
loga