piątek, 12 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

WARSZTATY DLA DZIECI DO WYSTAWY "ŻYCIE BARDZIEJ JEDWABISTE"

WARSZTATY DLA DZIECI w wieku 5-10 lat, również z rodzicami

Prosimy o zapisy na adres: magdalena.poplawska@arsenal.art.pl

Baśniową krainę Adun zaatakował straszny potwór. Wszyscy jej mieszkańcy zaczynają chorować na nudę. Nic im się nie chce i nic nie robią cały dzień. Czy jest dla nich ratunek? Przekonajmy się sami. Na warsztatach dla dzieci napiszemy swój własny koniec tej historii. Zrobimy do niej ilustracje na olbrzymim płótnie. A na koniec przedstawimy nasze dzieło wszystkim tym, dla których nuda to nienudny temat.

WARSZATY NA BAZIE SZTUKI KAMISHIBAI

Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy – parawan. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi odwrócony do publiczności, czytający, opowiadający stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieści zmieniając płynnie plansze. Przy opowiadaniu lektor wykorzystuje również dodatkowo różnego rodzaju rekwizyty: marionetki, pacynki, teatr cieni, instrumenty. Są to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 ilustracji. W ten sposób stosujemy alternatywną formę czytania, która umożliwia jeszcze większe pobudzanie wyobraźni dzieci, skupiających się głównie na obrazkach. Forma małego spektaklu teatralnego rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury.

Prowadzenie:  Urszula Ziober, pani magister sztuki ze specjalizacją projektowanie produktu i głową pełną pomysłów, za którymi czasami sama nie umie nadążyć. Niedoszły historyk sztuki, ale za to z dyplomem zawodowym wykwalifikowanego murarza-sztukatora. "Nie umiem wysiedzieć w jednym miejscu i w przenośni i dosłownie. Podróżuję w czasie i przestrzeni. Odwiedziłam większość krajów europejskich, Maroko i Indie. Ale ciągle mi mało świata, sztuki, ludzi, doświadczeń".

ilustracja: Urszula Ziober