środa, 13 listopada otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

TWARZE / KAMUFLAŻE
FERIE W ARSENALE, II TURNUS
21-25.01.2019, godz. 9.00-12.00

Zapraszamy dzieci i młodzież, w wieku 10-13 lat, na pięciodniowy cykl warsztatów TWARZE / KAMUFLAŻE, w trakcie których zgłębimy temat twarzy i ciała w sztuce. Zastanowimy się, na ile są one ważnym elementem naszej tożsamości, po co nam maski i jak na co dzień się kamuflujemy. W trakcie zajęć postawimy na wymianę myśli, twórcze eksperymenty i bawienie się formą. Dobra zabawa gwarantowana!

Zajęcia poprowadzą Agata i Szymon Marchlewiczowie, którzy współpracują ze sobą od kilku lat, realizując projekty dla różnych instytucji Poznania. Prywatnie rodzice Miłki
i Kacpra. Każdego dnia testować będziemy inne techniki plastyczne, tworząc prace na papierze i w przestrzeni. Mamy nadzieję, że poza szansą na zdobycie nowych umiejętności, proponowane półkolonie będą dla uczestników okazją do trochę lepszego poznania samych siebie.

Prowadzenie: Agata i Szymon Marchlewicz

Udział w półkoloniach jest bezpłatny, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


PLAN WARSZTATÓW:

dzień I, poniedziałek – ANATOMIA

Pierwszego dnia poznamy się, zadbamy o dobre relacje w grupie i dobrą zabawę. Wspólnie zastanowimy się, co to jest portret, jakie znamy najsłynniejsze i najdziwniejsze portrety oraz czym jest autoportret. Eksperymentować będziemy z folią transparentną
i rysowaniem autoportretów oraz siebie nawzajem, stworzymy portrety zwielokrotnione. Porozmawiamy o tym, czym jest odbicie, jak siebie widzimy, jak widzą nas inni, jak rozpoznajemy emocje na twarzy, emocje w ciele.

dzień II, wtorek – DEKONSTRUKCJA

Nawiązując do kubistycznych portretów, wykonamy kolaże z  użyciem czarno-białych kserokopii naszych twarzy, a także  stworzymy przestrzenne maski
z wykorzystaniem resztek styroduru, kartonów, czarnej i białej farby akrylowej. Dowiemy się, czym mogą być: twarz geometryczna, dekonstrukcja twarzy, potwarze… i inne.

dzień III, środa – PEJZAŻ WEWNĘTRZNY

Tatuaże, moda czy manifestacja ego? Obrysujemy nasze ciała na dużych kartkach
i wypełnimy je rysunkowymi tatuażami. Stworzymy pejzaże wewnętrzne – miniaturowe,  kolorowe obrazy na foliach, które następnie wyświetlimy starym projektorem, sfotografujemy się na ich tle.

dzień IV, czwartek – KAMUFLAŻ

Tematem dnia będzie inicjacja, dojrzewanie, rytuał przejścia.  W oparciu o zdjęcia, fotograficzne autoportrety, porozmawiamy o tym, kim byliśmy i kim się stajemy. Przeprowadzimy krótki rysunkowy eksperyment – zrobimy miniksiążeczkę animacyjną na temat przemiany. Dowiemy się, czym jest kamuflaż, czy potrzebujemy się maskować, po co nam makijaż. Na zakończenie stworzymy kolorowe hafty na naszych fotograficznych portretach.

dzień V, piątek – MOJA PRZESTRZEŃ – MOJE CIAŁO

Ostatniego dnia warsztatów wykonamy ekspresyjne rysunki na podłodze, podczas rysowania uruchomimy całe ciało, anektując przestrzeń i zaznaczając swoje miejsce. W rysunku użyjemy różnych narzędzi, będziemy także tworzyć prace do muzyki. Porozmawiamy o tym, czym jest ciało w przestrzeni, rzeźba, profil – użyjemy cienkiego drutu do eksperymentów z konturem. Na zakończenie podwiesimy nasze prace w przestrzeni Galerii, tworząc tymczasową wystawę.


Agata Marchlewicz – absolwentka Wydziału Grafiki na UAP, artystka, stypendystka Miasta Gorzowa Wlkp., pedagog specjalny. Od wielu lat uczy plastyki w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Prowadzi twórcze warsztaty w Pracowni Sztuka Mieszka oraz we współpracy z różnymi instytucjami i wydawnictwami, m.in. wydawnictwem Zakamarki, Fundacją Tres, CK Zamek, Galerią Miejską Arsenał, Kontener Art. Fascynuje się sztuką naiwną i twórczością artystów ludowych. Tworzy autorskie wycinanki pod pseudonimem Cięta Córa.

Szymon Marchlewicz – kulturoznawca, performer, mistrz gotowania i fan fermentacji. Dawniej członek  Teatru Strefa Ciszy, z którym współtworzył takie spektakle, jak:  Koktajl z martwą natura w tle, 36,6 czy Judasze. Wraz z żoną Agatą prowadzi  twórcze warsztaty plastyczne w Pracowni Sztuka Mieszka. W czasie wolnym zasłuchuje się w dziwnych dźwiękach i gra swoim dzieciom koncerty gitarowe. Po mieście porusza się  czerwonym rowerkiem i lubi pływać w jeziorze nawet zimą.


Informacje i zapisy: Joanna Tekla Woźniak, joanna.tekla@arsenal.art.pl; tel. 61 852 9501