Podczas warsztatów zastanowimy się, w jaki sposób odczuwamy różne wydarzenia oraz jak przechowujemy wspomnienia i reagujemy na zmieniające się otoczenie. Sztuka będzie tu narzędziem łączącym świat rzeczywisty ze światem wspomnień i przeżyć.
Na początku zajęć zaprezentowana zostanie twórczość artystki Lady Nakonechnej. Wraz z grupą omówimy kilka jej prac. Przyjrzymy się bliżej pracy Untitled (dedicated to exhibitions), stworzonej z plakatów wystaw. Zwrócimy uwagę na fakt, że praca wywołuje refleksję o
czasie, zmienności, historii – te wydarzenia kiedyś się odbyły, już ich nie ma, jednak pozostają w naszych myślach, wspomnieniach, historii.
Praca Nakonechnej stanowi rodzaj „przechowywacza” historii i wspomnień. W podobny sposób działa nasz mózg – część wspomnień i przeżyć przechowujemy, zostawiamy, inne – wyrzucamy. Nasze sny są doskonałym przykładem i dowodem na działanie tego mechanizmu. Składają się z “kawałków”, czasami nawet niepasujących do siebie, jednak tworzą całość.
Zadaniem grupy będzie zastanowić się nad swoimi przeżyciami, nad wspomnieniami, zdarzeniami z przeszłości dalekiej i bliskiej. Mogą to być obrazy, słowa, zdania…
Uczestnicy, za pomocą techniki kolażu i frotażu oraz zainspirowani pracą Lady Nakonechnej stworzą swój osobisty zapis snu, utworzony z cząstek przeżyć, odczuć, wrażeń i wspomnień. Prace będą wykonywane w formacie dużych okręgów na tekturze. Na zakończenie warsztatów nastąpi krótka prezentacja wykonanych prac i ich omówienie.
I grupa 9.00-10.30
II grupa 11.00-12.00
prowadzenie: Stefaniya Abbasova
zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl; tel. 692 202 068
Prace Lady Nakonechnej: Untitled (dedicated to exhibitons), 2020, plakaty z wystaw, 100 x 70 x 10 cm oraz Package, 2020, druk offsetowy, drewno, 100 x 70 cm, 25 x 38 cm (x 2), 25 x 30 cm; edycja 1+1AP zostały zakupione do Kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał w 2023 roku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego