prowadzenie: Ewa Grajber
„Kolor to życie” – mawiał znany kataloński architekt Antonio Gaudí. Z kolorowych fragmentów potłuczonej ceramiki wyczarowywał obrazy-mozaiki (trencadís). W ten sposób nie tylko wykorzystywał wyroby tradycyjnego rękodzieła, ale też przywracał do życia te wyrzucone, pozornie nieużyteczne. Podczas warsztatu poznamy postać Antonia Gaudiego i stosowaną przez niego technikę, którą się zainspirujemy, przyozdabiając własne fantazyjne projekty.
Szablon z zarysem obiektów autorstwa Gaudiego będzie przez dzieci przyozdabiany małymi kawałkami kolorowego papieru. Dowiemy się m.in., czym jest mozaika i do czego była wykorzystywana przez katalońskiego architekta. Wyświetlony zostanie także krótki pokaz ukazujący prawdziwe budowle, które posłużyły za wzór dla szablonów. Dzieci będą mieć szansę poćwiczyć umiejętności manualne, w szczególności wycinanie i wyklejanie.
Ewa Grajber – doktorantka w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy badawczej zajmuje się aspektem słowa w twórczości katalońskiego architekta Antonia Gaudiego. Kursy jej autorstwa: „Czego możemy się nauczyć od Antoniego Gaudiego?” oraz „Sztuka ludowa Meksyku w teorii i praktyce” zostały włączone do oferty edukacyjnej Uniwersytetu Otwartego UW. Przez wiele lat zajmowała się promocją kultury Meksyku. W 2011 roku wzięła udział w warsztatach alebrijes (papierowych rzeźb przedstawiających fantastyczne zwierzęta) prowadzonych przez artystę-rzemieślnika Irvinga Mondragona na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Tak narodziła się pasja tworzenia papierowych rzeźb. Prowadzi zajęcia edukacyjne i warsztaty o tematyce związanej z kulturą Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.
Zapraszamy dzieci w wieku 5 – 8 lat wraz z opiekunami.
wstęp wolny
informacje / zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl, tel.: 61 852 9501