Pracując w grupach, wykonamy nowoczesne tkaniny artystyczne.
Będziemy tkać i wyplatać „byle czym”. Do wykonania naszych prac wykorzystamy nieprzydatne i zużyte rzeczy. Stare, wybrakowane ubrania, sznurki, siatki, guziki, resztki tekstyliów staną się elementami naszych artystycznych pomysłów.
Wchodząc w rolę artystów, naszym zadaniem będzie przyjrzenie się fakturom, kolorom, kształtom zużytych materiałów i przedmiotów oraz poszukanie w nich potencjału.
Uruchomimy wyobraźnię, zadając sobie pytanie: jak mogę nadać temu nową formę?
Przygotowane skrawki tekstyliów, sznurków i włóczek, tak jak w technice tkactwa, wpleciemy
w osnowę, tworząc kolejne wątki, które niczym tkanki łączne, których zadaniem w naszych organizmach jest łączenie poszczególnych części ciała, stworzą wspólną całość.
Pojęcie rzeczy w obiegu prowadzi nas do idei upcyklingu w sztuce. Sztuka upcyklingu łączy twórczość artystyczną z ideą zrównoważonego rozwoju. Upcykling przekształca stare, bezużyteczne przedmioty w coś zupełnie nowego i wartościowego.
Z odpadów i porzuconych rzeczy powstają dzieła sztuki, które zachwycają formą, funkcją
i przesłaniem. To proces intuicyjny, który często opiera się na improwizacji, łączeniu różnych faktur, kontrastujących ze sobą materiałów i nietypowych form. Proces twórczy w upcyklingu często zaczyna się od dekonstrukcji. Rozbieranie przedmiotów na części pozwala znaleźć elementy, które można wykorzystać w nowy, twórczy sposób.
Nasze warsztaty staną się pretekstem do przybliżenia takich pojęć związanych ze sztuką
jak np. tkanina artystyczna. Co to znaczy, gdy mówimy „nie trać wątku” i dlaczego jest to ważne w technice tkackiej? Szerzej omówimy także pojęcie upcycklingu w sztuce i jego znaczenie dla idei zrównoważonego rozwoju. Termin dekonstrukcja posłuży nam natomiast do rozważań na temat rozmontowywania, „rozbierania na czynniki pierwsze” przedmiotów, form, kształtów – po to, by stworzyć z nich coś zupełnie nowego i unikatowego.
I grupa: 9.00-10.30
II grupa: 11.00-12.30
prowadzenie: Małgorzata Pietrucha
zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl