piątek, 14 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Tel Awiw, Bruksela, Berlin... Muzyczne spotkania Braci Oleś

Cykl koncertów braci Oleś i ich gości
„Tel Awiw, Bruksela, Berlin... Muzyczne spotkania Braci Oleś”
18 – 20.08.2011
miejsce: Pasaż Kultury
wstęp wolny

Theo Jorgensmann Trio
Muzyka grupy to mieszanka jazzowej dynamiki i autorskich kompozycji w oryginalnym wirtuozowskim wykonaniu. Theo Jörgensmann urodzony w 1948 roku to niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentalistę europejskiego free jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy’ego Giuffre do najbardziej znaczących klarnecistów w historii jazzu w Europie. Marcin i Bartłomiej Brat Oleś tworzą sekcję rytmiczną, są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc “rytmiczny dream team” jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Trio ma w swym dorobku 4 albumy, najnowszy ukaże się wiosną 2012 w szwajcarskiej oficynie HatHut Records.
Theo Jörgensmann – low G klarnet [Niemcy]
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Brat Oleś – perkusja
18.08.2011, godz.21.00

Marcin & Bartłomiej Brat Oleś DUO
Muzyka Oleś Duo jest poszerzeniem języka jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej, jednocześnie bardzo melodyjna, przejrzysta oraz bardzo rytmiczna. O ile język improwizacji, motoryka, artykulacja i energia są stricte jazzowe, o tyle budowa improwizacji i koncepcje kompozycji znacznie bliższe są muzyce współczesnej. Wszystko to razem tworzy harmonijną całość daleką zarówno eklektycznym rozwiązaniom trzeciego nurtu, jak i wyczerpanej, anachronicznej formule free jazzu. Formacja Oleś DUO powstała w 2006 roku, jako niezależny projekt muzyczny i jest naturalnym rozwinięciem dotychczasowej współpracy braci Oleś. Od ponad dzięsieciu lat Marcin i Bartłomiej Brat Oleś tworzą sekcję rytmiczną, są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc “rytmiczny dream team” jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung.
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Brat Oleś – perkusja
19.08.2011, godz.21.00

contraMUNDO
contraMUNDO, to dźwiękowa fuzja muzyki bliskiego wschodu, jazzu i szeoko rozumianej muzyki klasycznej. Muzyczne i kulturowe kontra światy w jednej, wspólnej odsłonie. Bliskowschodni koloryt, jazzowa ekspresja i podejście do muzycznego materiału, klasyczne brzmienia i homogeniczna kompozycja, w której przenikają się arabskie modusy, jazzowa improwizacja i klasyczne podejście do formy. contraMUNDO to zarazem świat dźwięków kontra-basowych i poszerzona o dźwięki pośrednie instrumentów bezprogowych, jakimi jest oud i kontrabas, paleta chromatyczna. W contraMUNDO koegzystują i uzupełniają się odmienne tradycje brzmieniowe, systemy muzyczne i podejścia do szeroko postrzeganej improwizacji, rozumianej tutaj jako język wspólnego muzykowania.
Marcin Oles - kontrabas
Manuel Hermia - flet bansuri [Belgia]
Sameer Makhoul - oud [Izrael]
Bartłomiej Brat Oles - perkusja
20.08.2011, godz.21.00