czwartek, 25 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Sztukmistrzowie
Henryk Tomaszewski, Uliczne opowieści
13.03.2018, godz. 9.00-12.00

Sztukmistrzowie to cykl comiesięcznych zajęć dla dzieci szkolnych mający sprowokować twórczy dialog z dorobkiem zasłużonych polskich artystów. Naszym celem jest oswajanie dzieci szkolnych z zagadnieniami sztuki współczesnej, często uważanej za mniej wartościową pod względem stosowanych technik i warsztatu oraz niezrozumiałą pod względem treści. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu artyście. W marcu proponujemy spotkanie z  twórczością Henryka Tomaszewskiego – pt. Uliczne opowieści.

Zapraszamy grupy zorganizowane: dzieci w wieku 9 – 12 lat wraz z opiekunami. Zajęcia odbywają się danego dnia dwukrotnie (9: 00-10:30 I grupa, 10:30-12:00 II grupa). Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Rezerwacji można dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu: 61 852 9501 lub mailowo: joanna.tekla@arsenal.art.pl. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z Galerią.

Aby skrócić obecny dystans pomiędzy odbiorcami a dziełami, na naszych zajęciach poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po trudnym w interpretacji obszarze sztuki współczesnej. Będziemy m.in. przeplatać wątki twórczości artystycznej z otaczającą nas rzeczywistością. Inspirując się znakomitymi polskimi artystami, twórczo zinterpretujemy także nasze najbliższe otoczenie, miasto Poznań, na nowo.

Czy kolor, sposób skonstruowania liter, bądź rozmieszczenia ilustracji może wpływać na emocje odbiorcy? Czy plakat filmowy, prezentowany na ulicy pośród licznych reklam, może być dziełem sztuki? Podczas warsztatów poznamy plakaty i okładki zaprojektowane przez Henryka Tomaszewskiego. Poznamy kontekst polskiej szkoły plakatu i rewolucji, jakiej Tomaszewski dokonał w projektowaniu plakatów filmowych. Artysta podkreślał, że tworzy dla ludzi i na ulicę, dlatego też zainspirowani poznaną twórczością oraz tradycyjną typografią uliczną stworzymy własne, unikatowe projekty. Wykorzystując zdjęcia poznańskiej typografii, skonstruujemy plakaty do wymyślonych przez nas filmów, których akcja mogłaby się rozgrywać na poznańskich ulicach. Skupimy się głównie na procesie projektowania, którego efektem będą barwne plakaty.


Stowarzyszenie Zielona Grupa zajmuje się szeroko pojętą edukacją artystyczną i międzykulturową. Skupieni wokół niego edukatorzy stworzyli własną metodę pracy z dziećmi i młodzieżą opartą m.in. na technice japońskiego teatru kamishibai. Prowadzą własne wydawnictwo oraz organizują liczne szkolenia dla nauczycieli, animatorów, bibliotekarzy. Ich działania docenione zostały wielokrotnie, m.in.: przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd miasta Poznania, powiat koniński oraz Centrum PISOP i konkurs grantowy Społecznik 2.0 oraz Patriotyzm Jutra.

Informacje i zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl, 61 852 9501

wstęp wolny