Szóste spotkanie z unikatowego cyklu edukacyjnego poświęconego funkcjonowaniu tzw. galerii niezależnych w czasach PRL poprowadzi Tomasz Sikorski. Wykład będzie miał charakter Ilustrowanej historii działalności interdyscyplinarnego ośrodka artystycznego, tworzonego i prowadzonego przez artystów i historyków sztuki od roku 1972 w byłym klubie studenckim, w Domu Studentów uczelni artystycznych „Dziekanka” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, vis à vis Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W latach 70. i 80. tworzyło tu i prezentowało swe dzieła wielu wybitnych artystów neoawangardy europejskiej, twórców muzyki współczesnej i teoretyków.
Od roku 1981 ośrodek ten funkcjonował w strukturze warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Jako Pracownia Dziekanka, kierowana przez Jerzego Onucha i Tomasza Sikorskiego, osiągnął apogeum aktywności i znaczenia około roku 1986 i zakończył działalność jesienią 1987. W latach 80. debiutowało tu wielu wybitnych artystów polskich (m.in. Neue Bieremiennost, Gruppa, Mikołaj Smoczyński, Leon Tarasewicz). Tradycja artystycznej Dziekanki kontynuowana była z różnym powodzeniem do roku 1995.
Cykl edukacyjny „Poza systemem” organizowany jest przez Galerię Miejską Arsenał we współpracy z laboratorium bez adresu.