STAND BY
14-27.11.2014
Dolna sala Galerii zamieni się na półtora miesiąca w laboratorium, w którym będą odbywały się warsztaty, koncerty i prezentacje odnoszące się do zjawisk w przestrzeni nowych mediów, również z pozycji krytycznej. W ramach programu STAND BY kuratorki wyróżniły trzy pola tematyczne, wokół których zostaną skoncentrowane poszczególne wydarzenia:
1) INTERNET AWARE, czyli refleksje na temat internetu, alternatywne formy prezentacji sztuki współczesnej w sieci oraz sztuka post-internetowa;
2) GRAMY – część poświęcona eksperymentalnym działaniom w obszarze programowania komputerowego i muzycznego, robotyki oraz gier wideo;
3) IN FRONT OF THEIR EYES – praktyki dźwiękowe podające w wątpliwość entuzjazm piewców/profetów nowych technologii.
Kuratorki projektu: Anna Czaban, Sylwia Czubała, Magdalena Popławska
wstęp wolny!
--------------------------
STAND BY / cz.1 INTERNET AWARE
14.11-27.11.2014
kuratorka: Sylwia Czubała
Koncert grupy GALACTICS
(skład: Rafał Dominik, Krzysztof Czajka, Michał Grzymała)
14.11, godz.18:00
Twórczość GALACTICS to połączenie, przejawiającej się we wdzięcznej imitacji disco polo, nostalgii za latami 80. i 90. z teledyskami utrzymanymi w duchu CGI (Computer Generated Imagery). W wyniku fuzji disco polo z muzyką dance, muzycy stworzyli zupełnie nowy gatunek muzyczny, który można określić mianem modern disco polo. Liderem zespołu jest artysta sztuk wizualnych Rafał Dominik.
Podczas występu zostanie zaprezentowana nowa piosenka i teledysk, dedykowane Galerii Miejskiej Arsenał z okazji jubileuszu 65.lecia jej istnienia.
Sztuka w hybrydowej rzeczywistości - koniec internetu dla początkujących
prowadzenie: Romuald Demidenko
20.11 – wykład otwarty, godz. 18:00
Obecność niezliczonych treści w internecie wyraźnie ożywiła scenę artystyczną i sprawiła, że pojawiły się nowe postawy, ale łatwość dystrybuowania jest jednocześnie jednym z najczęstszych zarzutów stawianych młodym artystom. Z pewnością zmienił się obszar produkcji artystycznej i metody pracy, które przez zbliżanie ze sobą nieobecnych do tej pory i na pozór sprzecznych elementów przybrały formę luźniejszej negocjacji i kolektywizmu. Wykład podejmie temat aktualnych zjawisk okołointernetowych w sztuce i postaw młodych artystów w epoce informacyjnego nadmiaru oraz zrywania z przyzwyczajeniami w pracy instytucji.
21.11 – warsztaty, godz. 16:00 – 19:00
22.11 – warsztaty, godz. 16:00 – 19:00
Warsztaty dla początkujących artystów i kuratorów będą okazją do intensywnego przedyskutowania najważniejszych pojęć współczesnej kultury wizualnej - nowej estetyki, postinternetu i postreprezentacyjności, akceleracjonizmu i krytyki produkcji artystycznej oraz metod stosowanych przez młodych praktyków, a także roli oddolnych, kolektywistycznych działań w formowaniu się nowych metod pracy i dyskusji.
Uczestnicy warsztatów proszeni są o przyjście w wygodnym stroju.
zapisy: sylwia.czubala@arsenal.art
limit uczestników: 20 osób
Romuald Demidenko jest zainteresowany praktykami młodych artystów i kuratorów oraz wpływem internetu i komunikacji na strategie instytucjonalne. W latach 2012-2014 pracował jako kurator w BWA Zielona Góra, obecnie współpracuje z CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
STAND BY / cz.2 GRAMY
28.11-9.12.2014
kuratorka: Magdalena Popławska
29-30 listopada 2014 – dwudniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży z programowania muzycznego. Podczas zajęć uczestnicy napiszą kody i aplikacje w języku Pure Data. Umożliwią im one przetwarzanie własnego głosu, a także tworzenie muzyki przy użyciu sampli.
Prowadzący: Krzysztof Cybulski / Akademia Młodego Hakera
Grupa wiekowa: 10-12 lat (tylko dzieci)
Czas: 3 godziny zegarowe
zajęcia darmowe w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (Stary Rynek 6):
29.11 – godz. 15.00-16.30
30.11 – godz. 15.00-16.30
praca w grupie maks. 10-osobowej, zapisy do 27.11.2014: magdalena.poplawska@arsena
Krzysztof Cybulski – kompozytor i twórca muzyki elektroakustycznej, gitarzysta basowy, artysta, twórca interaktywnych obiektów i instalacji. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtwórca artystycznej grupy panGenerator, pracującej w obszarze nowych mediów. Doświadczony trener warsztatów artystyczno-technologiczny
4 grudnia 2014
Gry wideo i dzieci – prezentacja dr Tomasza Majkowskiego
wstęp wolny
Trudno o bardziej konwencjonalny zarzut, formułowany pod adresem gier wideo: że odbierają dzieciom wrażliwość i uczą je zachowań agresywnych. Problem ten analizowano wielokrotnie i rozmaitymi metodami, najczęściej przy użyciu narzędzi psychologicznych. Być może jednak najbardziej zasadne pytania, które postawić należy w tym wypadku, brzmią następująco: dlaczego istnieje związek gier z dziećmi? Kto ma prawo używać przemocy? Czym właściwie różni się dziecko od dorosłego? I czy gry wywierać mogą wpływ szkodliwy, a jeżeli tak, to jaki? Podczas wystąpienia prowadzący spróbuje zagłębić się w ten gąszcz, od razu uprzedzając - nie ma zamiaru zapewnić dowodów na złowróżbny wpływ gier na kogokolwiek, ani bronić tej formy kulturowej jako niewinnej. Spróbuje je za to zrozumieć.
Dr Tomasz Majkowski – adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się badaniami nad kulturą popularną, fantastyką, grami wideo, nowymi mediami oraz kulturą fanów. Dawniej projektant, tłumacz, redaktor i edytor gier fabularnych i planszowych. Prowadzi zajęcia z rozmaitych aspektów popkultury, wykłada też teorię i praktykę gier wideo na informatyce i filmoznawstwie.
6-7 grudnia 2014 – dwudniowe rodzinne warsztaty z programowania i robotyki – Arduino. Uczestnicy zajęć będą pracować na zestawach elektronicznych, komputerach i sklejkowych modelach.
Prowadzący: Krzysztof Goliński / Akademia Młodego Hakera
Grupa wiekowa: 7-10 lat i dorośli w wieku dowolnym
Czas: 4 godziny zegarowe
zajęcia darmowe w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (Stary Rynek 6):
6.12 – godz. 15.00-17.00
7.12 – godz. 15.00-17.00
praca w grupie maks. 16-osobowej (8 dzieci + 8 opiekunów), zapisy do 04.12.2014: magdalena.poplawska@arsena
Krzysztof Goliński – absolwent informatyki (Multimedia i Sztuczna Inteligencja) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Sztuka Mediów). Artysta multimedialny specjalizujący się w tworzeniu obrazów algorytmicznych, instalacji interaktywnych i obiektów generatywnych. Swoje prace często opiera na matematycznych relacjach miedzy kształtami i kolorami. Prowadził zajęcia z projektowania scenerii wirtualnej i warsztaty komputerowe na Wydziale Scenografii warszawskiej ASP. Aktualnie prowadzi zajęcia z Creative Coding, Physical Computing i Interactive Installations na School of Form w Poznaniu.
STAND BY / cz. 3 IN FRONT OF THEIR EYES
10-21.12.2014
kuratorka: Anna Czaban
Trzecia część STAND BY to autorski projekt Adama Gołębiewskiego zatytułowany In Front Of Their Eyes, na który złożą się: instalacja dźwiękowa na system binauralny i wykonawcę (realizatora) oraz warsztaty oparte na eksperymentach dźwiękowych, które poprowadzą oprócz Gołębiewskiego, Łukasz „Zenial” Szałankiewicz oraz Robert Gogol.
Instalacja dźwiękowa opiera się na dwóch, wzajemnie powiązanych elementach. Pierwszym z nich jest wykorzystanie binauralnej rejestracji dźwięku (nazywanej także dźwiękowością trójwymiarową). To rzadko używana technika dostarczająca słuchaczowi "anatomicznie precyzyjny" obraz dźwiękowy za pośrednictwem fantomu głowy ludzkiej z wbudowanymi w miejscach uszu mikrofonami. Drugim elementem jest pojedynczy orkiestrowy bęben (tom-tom) na którym artysta zastosuje rozszerzone techniki instrumentalne. Fantom głowy będzie umieszczony wewnątrz bębna, a odbierany przez niego dźwięk dalej zostanie transmitowany do systemu słuchawkowego dostępnego dla uczestników. Dzięki temu, wrażenia dźwiękowe odbierane przez uczestnika sytuacji będą dokładnie takie, jakby znajdował się wewnątrz instrumentu.
Założeniem pracy jest dostarczenie wiernego człowiekowi sposobu słyszenia, ujawniając jednocześnie zupełnie nową treść dźwiękową pochodzącą z fundamentalnej reinterpretacji instrumentu muzycznego, a wiec tego, co uznane za pozornie niezmienne i społecznie utrwalone. W ten sposób zostanie zaburzony porządek odbioru i uczestnictwa w sytuacji dźwiękowej. Warto dodać, że artysta w celu stworzenia tej sytuacji nie używa najnowszych technologii, zamiast tego sięga po narzędzia dostępne już ponad pół wieku temu, za pomocą których uzyskuje efekt zbliżony do tego, jaki mógłby być wygenerowany przy pomocy nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Nie ukrywa tym samym krytycznego spojrzenia wobec kierunków, za którymi podąża rozwój nowych mediów, wskazując tym samym alternatywne metody ich osiągnięcia.
10, 11, 12, 17, 18, 20 grudnia, godz. 17.00
14, 21 grudnia, godz. 13.00
Warsztaty:
Interferencje fal elektromagnetycznych w tworzeniu struktur słyszalnych [Łukasz ‘Zenial’ Szałankiewicz]
13 grudnia, godz.12:00
Na spotkaniu zostaną zaprezentowane i zanalizowane konstrukcje dźwiękowe, których źródłem jest pole elektromagnetyczne kontrolowane i wytwarzane przez walkmany. Przedstawione zostaną także sposoby twórczego wykorzystania interferencji miedzy różnymi obiektami a krótkimi falami radiowymi. Pośród tego pojawiają się głosy niewiadomego pochodzenia na wzór techniki EVP.
Nieklasyczne metody artykulacji i kształtowania brzmienia [Adam Gołębiewski]
16 grudnia, godz.16:00
Warsztaty mają na celu zwrócenie uwagi na możliwości akustycznych źródeł dźwięku niepochodzących bezpośrednio z klasycznych instrumentów muzycznych. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane i objaśnione różne sposoby inicjacji i formowania brzmienia akustycznego, które następnie może zostać wykorzystane w bardzo różnych kontekstach dźwiękowych i muzycznych.
Dekontrola kontroli dźwięku [Robert Gogol]
19 grudnia, godz.16:00
Podczas warsztatu zostanie ożywiony instrument skonstruowany ze strun stuletniego pianina. Uczestnicy warsztatu pod okiem prowadzącego zbudują serię miniaturowych, digitalnych dekontrolerów za pomocą, których dźwięk strun będzie wspólnie przekształcany w czasie rzeczywistym, tworząc tym samym spontaniczną kolektywna kompozycję.
W ramach projektu MEDIAMORFOZY/65-lecie Galerii Miejskiej Arsenał
[gallery link="file" columns="1"]