czwartek, 25 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu - Płeć w sztukach wizualnych

Płeć w sztukach wizualnych – 4. spotkanie

Wykład wygłosi Ewa Toniak. Po wykładzie dyskusja, którą moderowała będzie dr Marta Kosińska.

O kilku masochistycznych fantazmatach i jednej rzeźbie Anny Baumgart
Rzeźba Anny Baumgart silikonowy Wojownik , znany m.in. z wystawy Polka. Medium – cień-wyobrażenie w 2005 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, poza aktualnym kontekstem politycznym (terroryzm, tortury w amerykańskim więzieniu w Abu-Ghraib, konflikt zbrojny w Iraku) odwołuje się do wyobrażenia męskości głęboko zakorzenionego w kulturze polskiej opartej na romantycznym paradygmacie heroizmu i ofiary. W czasie wykładu zastanowię się, jak wygląda jego redakcja dokonana przez współczesną artystkę i czy nie jest Wojownik pełną wściekłości demaskacją polskich masochistycznych fantazmatów, stale w kulturze obecnych i wskrzeszanych.

Ewa Toniak - historyczka i krytyczka sztuki, niezależna kuratorka. Zajmuje się sztuką współczesną w perspektywie gender, „pustymi miejscami” w polskiej historii oraz obecnością w Historii kobiet. Współautorka wystawy Polka. Medium. Cień-Wyobrażenie, a także projektu Miejsce kobiet w polskiej literaturze, ideach i wyobraźni XIX i XX wieku. Wykładowczyni na Gender Studies przy ISNS Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2008 r. także na Gender Studies w IBL PAN. Kuratorka wystawy Aliny Ślesińskiej w Zachęcie i organizatorka towarzyszącej wystawie sesji naukowej: Kobiety i sztuka ok. 1960. Kuratorka wystawy Małgorzaty Szczęśniak (La Bellone, Bruksela). Publikowała m.in. w: „Res Publice Nowej”, „Tekstach Drugich”, „Krytyce”, „Zeszytach Artystycznych”, „Czasie Kultury”, „Obiegu”, „Artmiksie”, „Formacie”, „Odrze”, „Twórczości”, „Midraszu”, „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Wyborczej”. Obecnie pracuje nad wystawą monograficzną trzech polskich modernistycznych artystek: Marii Pinińskiej-Bereś, Ewy Partum i Natalii Lach-Lachowicz w Zachęcie.
W 2008 r. opublikowała książkę Olbrzymki. Kobiety i socrealizm (wyd. ha!art)

dr Marta Kosińska
Adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Zajmuje się teorią komunikacji, teorią języka, kulturowym i lingwistycznym wymiarem Web 2.0. Krytyczka sztuki, tłumaczka.