piątek, 29 marca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu Płeć w sztukach wizualnych

Wykład zatytułowany Przedstawienia wizualne kobiet a zachowania komunikacyjne wygłosi dr Elżbieta Durys. Po wykładzie dyskusja, której moderatorem jest dr Magdalena Kamińska.

Najgorętsi zwolennicy patriarchatu przyznają, że kobieta w przedstawieniach wizualnych postrzegana jest przede wszystkim jako obiekt seksualny. Wykorzystywanie kobiecego ciała i jego fragmentów do reklamowania niemal wszystkich produktów (od zaprawy gipsowej po galanterię skórzaną) jest tak powszechne, że nawet najbardziej wrażliwe na przejawy tego uprzedmiotowienia osoby zdołały się na nie w jakimś stopniu uodpornić (a przynajmniej reagują mniej emocjonalnie). W swoim wykładzie dr Elżbieta Durys odniesie się do fundamentalnych kwestii i przyjrzy się przedstawieniom kobiet z punktu widzenia zachowań komunikacyjnych. Będzie to punktem wyjścia do odpowiedzi na pytanie, co konkretnie wykorzystywane jest przy konstruowaniu ich wizerunku, jakie niesie to z sobą dla nich konsekwencje oraz na ile kobiety same na to przyzwalają.

dr Elżbieta Durys – adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Związana również z Ośrodkiem Naukowo-Badawczym Problematyki Kobiet przy UŁ. Prowadzi zajęcia z kultury wizualnej, komunikacji społecznej oraz kina. Wykładała gościnnie w wielu uczelniach europejskich, m.in.: Roehampton University [Londyn, Wielka Brytania], University of Utrecht [Holandia], University of Lund [Szwecja]. Autorka artykułów zamieszczanych w czasopismach i monografiach naukowych w kraju i za granicą. Współredaktorka trzech książek (Wizerunki kobiet i mężczyzn w kulturze [2005], Kino amerykańskie: Dzieła [2006] i Kino amerykańskie: Twórcy [2007]). Jej obszary zainteresowań to film, problematyka gender, komunikacja i studia kulturowe. W roku 2009 w Wydawnictwie Rabid ukaże się jej książka Mieliśmy tu mały problem: O twórczości Johna Cassavetesa.

dr Magdalena Kamińska - adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Zainteresowania naukowe: archeologia kina, genologia filmu i mediów audiowizualnych, socjologia i antropologia Internetu. Autorka monografii - Rzeczywistość wirtualna jako „ponowne zaczarowanie świata”. Pytanie o status poznawczy koncepcji.

21 maja 2009, godz. 18.00