sobota, 21 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Sesja krytyki rówieśniczej w ramach MPRA

Sesja krytyki rówieśniczej (w ramach MPRA, Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych)
Galeria Miejska Arsenał
Środa, 14.12.2011, godz. 18.00

W sesji wezmą udział grudniowi rezydenci MPRA: Björn Drenkwitz i Erika Miklosova oraz wybrani poznańscy artyści. Celem spotkania jest rozmowa, która pozwoli zapoznać się z twórczością wybranych artystów i zdobyć wiedzę o prowadzonych przez nich działaniach. See&Talk - ‘poznajmy się, pokażmy co robimy i podyskutujmy o tym.’ Każdy uczestnik spotkania, włącznie z rezydentkami MPRA, przedstawi krótką prezentację na temat siebie i swojej dotychczasowej /aktualnej działalności. Dopuszczalny jest każdy format - od prezentacji PowerPoint przez prezentacje wydrukowanego portfolio, rysunki i opowieści w czasie realnym po performanse etc. Każda prezentacja trwać będzie około 20 min, następnie będzie chwila na pytania, a po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników nastąpi dyskusja panelowa z udziałem publiczności.

Bjorn Drenkwitz, ukończył wiedzę o teatrze, filmie i mediach na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie oraz sztuki audiowizualne na Uniwersytecie w Mainz. W swojej twórczości zainteresowany jest przede wszystkim portretowaniem ludzi w różnych codziennych i niecodziennych sytuacjach, jako medium wykorzystuje najczęściej film i wideo instalacje. Między innymi w pracy pt. Premiera dokumentował aktorów bezpośrednio przed i po przedstawieniu ukazując jak napięcie związane z pracą odzwierciedla się w ich twarzach, nadając im jednocześnie wspólne i indywidualne rysy.

Erika Miklóšová to słowacka malarka, absolwentka Bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych w zakresie malarstwa, której prace można oglądać na różnorodnych wystawach nie tylko na Słowacji, ale także w Niemczech, Szwajcarii i USA. Zainteresowana jest pejzażem, głównie wiejskim, który stanowi dla niej realizację wciąż nie tracącej na aktualności idei powrotu do natury. Pomysł ten realizuje jednak w sposób nowoczesny, posługując się specyficzną, indywidualną formą malarską. Natura przez nią ukazywana traci swój zasadniczy, mimetyczny charakter stając się punktem wyjścia dla abstrakcyjnej i ekspresjonistycznej kompozycji. Sama artystka mówi, że bardziej niż oddanie postaci krajobrazu interesuje ją utrwalenie zapisu emocjonalnego, towarzyszącego powstawaniu pracy. Tak wypracowane formy częstokroć zapełnia postaciami ludzkimi jako niezbędnymi dla ukazania jedności oraz równoczesnej rozdzielności człowieka i otaczającej go natury. Postaci te nie powstają jednak za sprawą tego samego medium artystycznego, a są kształtowane odmiennie, delikatnym, konturowym rysunkiem wprowadzającym znaczny dysonans w liryczny, malarski krajobraz. Celem pozornego niedopasowania okazuje się być jednak wytworzenie licznych, możliwych dróg interpretacyjnych, które sprawiają, że widzowie mogą kontemplować krajobrazy słowackiej artystki na wiele sposobów.

Spotkanie otwarte dla publiczności. Wstęp wolny, zapraszamy!
więcej o MPRA:
http://www.m-pra.org/

koordynacja: Karolina Sikorska
karolina.sikorska@arsenal.art.pl