Sesja krytyki rówieśniczej (w ramach MPRA, Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych)
Galeria Miejska Arsenał
Środa, 16.11. 2011, godz. 18.00
W sesji wezmą udział dwie listopadowe rezydentki MPRA: Hannah Champion i Sinead B. Cashell oraz wybrani poznańscy artyści. Celem spotkania jest rozmowa, która pozwoli zapoznać się z twórczością wybranych artystów i zdobyć wiedzę o prowadzonych przez nich działaniach. See&Talk - 'poznajmy się, pokażmy co robimy i podyskutujmy o tym.' Każdy uczestnik spotkania, włącznie z rezydentkami MPRA, przedstawi krótką prezentację na temat siebie i swojej dotychczasowej /aktualnej działalności. Dopuszczalny jest każdy format - od prezentacji PowerPoint przez prezentacje wydrukowanego portfolio, rysunki i opowieści w czasie realnym po performanse etc. Każda prezentacja trwać będzie około 20 min, następnie będzie chwila na pytania, a po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników nastąpi dyskusja panelowa z udziałem publiczności.
Spotkanie otwarte dla publiczności. Wstęp wolny, zapraszamy!
więcej o MPRA:
http://www.m-pra.org/
SINÉAD BHREATHNACH-CASHELL pochodzi z Irlandii Północnej, jednak jej artystyczne działania nie ograniczają się tylko do tego miejsca. Tworzyła między innymi w Kanadzie, Islandii, Chile, Urugwaju czy Chinach, a teraz będzie także w Poznaniu. W swoich pracach artystka zwraca uwagę na doświadczanie codziennej przestrzeni, szczególnie zaś przestrzeni miejskiej. Angażując w artystyczne działania mieszkańców miast, w których tworzy pokazuje, jak poprzez zabawę można własnoręcznie przekształcać zastaną rzeczywistość oraz jak niekompletne jest nasze powszednie spojrzenie na otaczającą przestrzeń. W Poznaniu między innymi w ramach festiwalu "No Women No Art" zaprezentuje projekt obejmujący budowę Kartonowych Miast, czyli skonstruowanie elementów miejskiej architektury z materiałów przeznaczonych do recyklingu oraz instalację wykorzystująca optyczną iluzję pt. Duch Peppera, ukazującą kruchość naszego postrzegania form w przestrzeni.
HANNAH CHAMPION w swojej twórczości zestawia rozmaite kulturowe reprezentacje kobiecości, pokazując jednocześnie ich opresyjność i konwencjonalność. Jej prace kwestionują zastane normy i tropią – często niedostrzegane – relacje podporządkowania i dominacji. Rezydencja w Poznaniu będzie dla artystki okazją do skonfrontowania polskich obrazów kobiecości ze schematami zakorzenionymi w kulturze brytyjskiej i szkockiej. Pytanie o status kobiety w polskiej kulturze i społeczeństwie pojawiać będzie się w różnych kontekstach w czasie całego pobytu, między innymi w trakcie warsztatów zaplanowanych dla Poznanianek organizowanych w przestrzeni Muzeum Narodowego czy warsztatach plakatowych tym razem przeznaczonych także dla dzieci i ich rodziców.Wystawa wieńcząca artystyczne poszukiwania prezentować będzie dokumentację wideo – fotograficzną, a ponadto artystka będzie na bieżąco komentować swoją pracę artystyczno – badawczą na blogu.
Współpraca:
Galeria Miejska ARSENAŁ, Stowarzyszenie NASTAWNIA, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Designu - Pro Design, Galeria i Studio ON działające przy Uniwersytecie Artystycznym, Muzeum Narodowe w Poznaniu, School of Form, Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet BABILĄD, Milton Keynes Gallery, Parallax Venice
Patronat medialny:
Wydawnictwo Miejskie IKS, ARTEON, Radio Merkury, Czas Kultury, Polski Portal Kultury O.pl, FRAGILE – pismo kulturalne, Portal MiejskaLornetka.pl
koordynacja: Karolina Sikorska
karolina.sikorska@arsenal.art.pl