czwartek, 8 maja otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Różne kultury jeden świat
półkolonie kulturowo-plastyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 11-13 lat
30.06 – 4.07.2025, g. 9.00 – 12.00

Zapraszamy w podróż po innych kulturach i krainach Europy!

Mamy jeden świat, ale w każdym miejscu na Ziemi wygląda on trochę inaczej i inaczej się o nim myśli. Chcemy o tym poopowiadać i posłuchać, co Wy o tym myślicie. Jesteśmy przekonane, że warto poznawać to, co inne od nas i od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Odkryjemy, jakie wartości są ważne dla ludzi zamieszkujących inne europejskie kraje oraz jak się ubierają, jakie zwierzęta oglądają codziennie, w co wierzą. Zastanowimy się, czy choć w wielu kwestiach są oni bardzo różni od nas, są jednocześnie podobni.

Odwiedzimy Albanię, Hiszpanię, Islandię, Kosowo i Szwecję. Każdego dnia odszukamy dany kraj na mapie, posłuchamy i obejrzymy prezentację na temat jego kultury i mieszkańców(nek), posłuchamy języka oraz nauczymy się w tym języku kilku słów.  Podyskutujemy też o zwyczajach w danym państwie. W podróży przez każdy kraj towarzyszyć nam będą działania plastyczne. Codziennie stworzymy inne dzieło inspirowane pozyskanymi  informacjami.


Program:

  1. dzień – Albania

Odnalezienie Albanii na mapie, prezentacja i dyskusja na temat kultury, tradycji i zwyczajów panujących w tym kraju, spotkanie z językiem albańskim – nauka kilku słów. W ludowej tradycji albańskiej bardzo popularne są ręcznie malowane miseczki. W czasie warsztatów każdy uczestnik i uczestniczka będą mieli okazję pomalować swoją miseczkę, korzystając z ludowych albańskich wzorów (technika: malowanie na drewnie). W przerwach odbywać się będą gry i zabawy.

  1. dzień – Hiszpania

Odnalezienie Hiszpanii na mapie, prezentacja i dyskusja na temat kultury, tradycji i zwyczajów panujących w tym kraju, spotkanie z językiem hiszpańskim – nauka kilku słów. Ważnym elementem kultury Hiszpanii, zwłaszcza w tańcu flamenco, jest wachlarz zwany abanico. W czasie warsztatów każdy uczestnik i uczestniczka będą mieli okazję stworzyć swój papierowy wachlarz i go przyozdobić. W przerwach odbywać się będą gry i zabawy.

  1. dzień – Islandia

Odnalezienie Islandii na mapie, prezentacja i dyskusja na temat kultury, tradycji i zwyczajów panujących w tym kraju, spotkanie z językiem islandzkim – nauka kilku słów. Ważnym elementem pięknego i surowego krajobrazu Islandii są lodowce. W czasie warsztatów każdy uczestnik i uczestniczka będą mieli okazję stworzyć swój lodowiec z masy solnej. Islandzkie lodowce będą inspiracją do rozmowy o kryzysie klimatycznym oraz do pobudzenia empatii i wyobraźni, które mogą stać się lekarstwem na ten kryzys. W przerwach odbywać się będą gry i zabawy.

  1. dzień – Kosowo

Odnalezienie Kosowa na mapie, prezentacja i dyskusja na temat kultury, tradycji i zwyczajów panujących w tym kraju, spotkanie z językiem używanym w Kosowie – będzie to szansa na powtórzenie słów poznanych pierwszego dnia, ponieważ w Kosowie także mówi się po albańsku. Inspiracją do pracy plastycznej będzie pomnik NEWBORN postawiony w stolicy Kosowa, Prisztinie, przez Fisnika Ismaili. NEWBORN został odsłonięty w 2008 roku z okazji ogłoszenia przez Kosowo deklaracji niepodległości. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów stworzą rzeźbę i być może nadadzą nowe znaczenie pomnikowi, który co roku przechodzi przemianę-aktualizację w związku z wydarzeniami, które dzieją się na świecie. W przerwach odbywać się będą gry i zabawy.

  1. dzień – Szwecja

Odnalezienie Szwecji na mapie, prezentacja i dyskusja na temat kultury, tradycji i zwyczajów panujących w tym kraju, spotkanie z językiem szwedzkim i nauka kilku słów. W Szwecji Dzień Dziecka obchodzi się inaczej niż w Polsce i dzieje się to w zupełnie innym terminie – 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez ONZ Deklaracji Praw Dziecka. I to właśnie Deklaracja Praw Dziecka będzie dla nas inspiracją do pracy plastycznej – stworzymy wielkoformatową, wspólną, rysunkową Deklarację Praw Dziecka. W przerwach odbywać się będą gry i zabawy.


prowadzenie: Julia Szmyt, Marianna Piskorz

zapisy:joanna.tekla@arsenal.art.pl