środa, 24 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

rookie - spotkania dyskusyjne

7 grudnia, piątek

godz. 19.30, sala „wykładowa”, wykład przez skype’a, prowadzony w języku angielskim

David Senior – Jakieś miejsca: wprowadzenie do historii publikacji artystycznych

David Senior opowie o historii książek eksperymentalnych, wydawanych przez artystów i projektantów. Przykłady kilku ostatnio organizowanych przez niego wystaw posłużą mu do omówienia idei humoru, oporu czy nowatorstwa, które nadają tym publikacjom sens osobliwych miejsc pracy jak i życia czy też czynią je zgrabnymi pojemnikami, poprzez które podróżują rozmaite idee.

David Senior jest specjalistą ds. wydawnictw w bibliotece MoMA w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się rozwojem kolekcji bibliotecznej. Jego artykuły zamieszczane były w „C Magazine”, „Frieze”, „Dot Dot Dot” czy w „Bulletins of the Serving Library”. Jest twórcą „Access to Tools: Publications from the Whole Earth Catalog, 1968-1974”, będącej częścią programu wystawienniczego biblioteki MoMA w 2012.

 

8 grudnia, sobota

godz. 16.00, sala „wykładowa”, wykład prowadzony w języku angielskim

Leah Whitman-Salkin – Sternberg Press by Sternberg Press

„Sternberg Press by Sternberg Press” nie jest formą wyznania, biograficznego odczytu, ale sprawozdaniem na temat życia wewnętrznego ulokowanego w Berlinie wydawnictwa Sternberg. Rozważania będą prowadzone w oparciu o ostatnio wydaną publikację The Mattering of Matter: Documents from the Archive of the International Necronautical Society Toma McCarthy’ego i Simona Critchleya. Whitman- Salkin opowie również o praktycznych aspektach procesu wydawniczego, który jawi się równocześnie jako prozaiczny i enigmatyczny, analizując różne jego właściwości i wyjawiając tajemnice produkcji.

Leah Whitman-Salkin  jest edytorką i redaktorką w Sternberg Press oraz znawczynią współczesnej sztuki, architektury i towarzyszących im dyskursów publicznych.

 

godz. 18.00, sala wykładowa

Cześć czarnej sztuce! – dyskusja

moderator: Daniel Muzyczuk

uczestnicy: Magda Frankowska, Daniel Muzyczuk, Magda Popławska, Agata Szydłowska, Honza Zamojski

Doświadczenia pierwszych inicjatyw w polu książek artystów ujawniają często, że za decyzją o podjęciu wysiłku produkcji autorskiej książki stało przede wszystkim pragnienie wyjścia poza pole sztuki i jego komercyjny aspekt  lub, co bardziej charakterystyczne dla byłego bloku wschodniego, próba stworzenia obiegu poza cenzurą. Rynek sztuki udowodnił po raz kolejny, że jest w stanie włączyć w swój ustrój nawet najbardziej radykalne działania. Dzisiejsi artyści zdają się nie mieć złudzeń co do wywrotowego potencjału książki. Sięgają po nią z innych względów. Ten splot uwarunkowań, zalet oraz niedogodności tkwiących w tym medium, będzie przedmiotem dyskusji.

Magda Frankowska – projektantka, designerka, historyczka sztuki, współtwórczyni studia FONTARTE

Daniel Muzyczuk – kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi, laureat (z Agnieszką Pinderą) konkursu im. Igora Zabla w 2011 roku, członek AICA

Magda Popławska – kuratorka, badaczka designu, pomysłodawczyni i koordynatorka cykli edukacyjnych „Tekstura designu", „W ramach designu"

Agata Szydłowska – historyczka sztuki, krytyczka designu, wykładowczyni School of Form

Honza Zamojski – artysta, kurator, wydawca