piątek, 20 września otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

(R)EWOLUCJE DIZAJNU - Ekosystemy miejskie i architektura dla zwierząt

Z cyklu: (R)EWOLUCJE DIZAJNU

Co w mieście piszczy? Ekosystemy miejskie i architektura dla zwierząt
Prowadzenie: Joanna Walewska

14.01.2013 (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

(R)EWOLUCJE DIZAJNU - cykl spotkań kierujący uwagę w stronę przemian, jakim ulega dizajn. Obejmujący kontekst, w jakim funkcjonują projektanci, jak też odbiorcy ich pracy. Docierający do mniej widzialnych dziedzin dizajnu, obejmujących takie zagadnienia, jak kultura żywienia czy też potrzeby zwierząt w przestrzeni miejskiej. Razem z teoretykami i praktykami dizajnu bierzemy tez pod lupę również sam proces projektowania i jego założenia, w tym dążenie do zmiany rzeczywistości.

Co w mieście piszczy? Ekosystemy miejskie i architektura dla zwierząt

W ostatnich latach procesy urbanizacyjne powodują, że przedmieścia wchłaniają tereny wiejskie, które stanowiły środowisko naturalne wielu gatunków zwierząt. Jednak zauważalny jest również proces odwrotny, czyli synurbizacja polegająca na tym, iż wiele gatunków zwierząt zamieszkuje na stałe tereny miejskie, które są dla nich atrakcyjne ze względu na dostępność pożywienia, schronienia w okresie zimowym, mniejszą ilość naturalnych wrogów, czy polepszenie się jakości wód w rzekach. Przestrzeń miejska staje się interfejsem, który umożliwia kontakty pomiędzy jego ludzkimi  oraz nie-ludzkimi mieszkańcami, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób projektanci – często inspirując się formami naturalnymi – mogą przyczynić się do wspierania biologicznej różnorodności.

dr Joanna Walewska - pracuje jako asystentka na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w Zakładzie Technologii Gier. Autorka rozprawy dotyczącej wczesnej grafiki komputerowej oraz rzeźby cybernetycznej, powstałej w Instytucie Filozofii UJ. Jest doktorantką w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracuje nad książką dotyczącą kulturowych odczytań fenomenów związanych z bioinżynierią oraz wizerunku naukowców w kulturze popularnej i tygodnikach opinii. Zainteresowana sztuką medialną, historią nauki i technologii, studiami nad obrazem (visual studies) oraz animal studies.

Kuratorka cyklu: Magdalena Popławska

Oprawa graficzna: Krzysztof Ignasiak (bękarty)