czwartek, 13 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Popiół czy diament? - o filmie Andrzeja Wajdy w oparciu o książkę Krzysztofa Kąkolewskiego

Spotkanie w Miejskiej Galerii Arsenał w Poznaniu wokół filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” oraz książki Krzysztofa Kąkolewskiego „Diament odnaleziony w popiele” (wznowienie: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2015)

Film Andrzeja Wajdy z 1958, będący ekranizacją książki Jerzego Andrzejewskiego z 1948 roku, przez całe dekady był uznawany za artystyczne lustro odbijające i skupiające kluczowe dylematy i wybory społeczeństwa polskiego po roku 1945. Jednak opowiedziana przez powieść i film historia ma inną wersję, udokumentowaną w źródłach historycznych i świadectwach osób. Przedstawił ją Krzysztof Kąkolewski w znakomitej książce pt.: „Diament odnaleziony w popiele”, którą w lutym tego roku wznowiło Wydawnictwo Zysk i S-ka. Choć i w reportażu Kąkolewskiego mamy do czynienia z młodym żołnierzem podziemia i wysokim dygnitarzem komunistycznej władzy, który ginie z jego rąk, to jednak okoliczności śmierci, dalszy przebieg wydarzeń, motywacje osób, a także ich cechy są diametralnie inne niż te ukazane w książce i filmie.

Podczas spotkania, którego częścią będzie projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”, będziemy nie tylko wskazywać tkwiące w warstwie fabularnej rozbieżności pomiędzy konstrukcjami historii (tej propagandowej i opartej na źródłach), ale także wspólnie z prof. Piotrem Juszkiewiczem przyjrzymy się, jak wybitny reżyser „opowiada historię” obrazem operując mistrzowsko językiem filmu. Chcemy także postawić pytanie, w jaki sposób historia opowiedziana w książce Krzysztofa Kąkolewskiego wpływa na odbiór i wartościowanie dzieła Wajdy.