poniedziałek, 22 lipca dzisiaj nieczynne
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Plastyczna kuchnia
warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami
10.04.2021, g. 11.00

Wydarzenie stanowić będzie kontynuację, w wersji online, zapoczątkowanego w 2017 r. cyklu „Rodzinne Spotkania ze sztuką” polegającego na organizacji warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami. Planowany jest cykl autorskich warsztatów, z których każdy prowadzić będzie inna para animatorów. Premierowy pokaz każdego z nich będzie się odbywać w wybrane sobotnie przedpołudnie kolejnego miesiąca na Fan Page’u Galerii, a następnie będzie prezentowany na naszym kanale Youtube. Warsztat online stanowić ma instruktarz jak wykonać samodzielnie pracę plastyczną oraz dostarczyć inspiracji do dalszych działań opiekunów z dziećmi w domu.

Celem warsztatu „Plastyczna kuchnia” jest pokazanie, że aby się cieszyć tworzeniem trzeba czasem    wyjść ze swoimi pomysłami poza schematy i płaską powierzchnię kartki. Tym razem inspiracji szukać będziemy w rzeczach codziennych – warzywach i owocach, których na warsztatach użyjemy zamiast farb. Ułożymy z nich ludziki i stwory inspirując się dziełami włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo. Następnie pokażemy Wam jak zrobić trójwymiarowego ludzika z warzyw. Na koniec warsztatów przekonacie się, że można również rysować po warzywach i i za pomocą paru kresek stworzyć z nich kukiełki. Będziemy się posługiwać takimi technikami jak: carving, wycinanie z papieru, klejenie, układanie i konstruowanie figur trójwymiarowych. Przybliżymy dzieciom takie pojęcia jak: galeria, wystawa, płaskorzeźba, rzeźba, kompozycja czy rysunek.


prowadzenie: Tomek Mazur wspólnie z Polą i Gustawem

czas trwania: 20 minut

transmisja online na FB Galerii

Przed warsztatami prosimy przygotować: świeże warzywa - ziemniaki, marchew, pietruszka, papryka - po parę sztuk, opcjonalnie także ogórek, sałata, pomidor,  rzodkiewki i oliwki; nożyczki , nóż, wykałaczki, karki A4, kredki ołówkowe.

UWAGA: Ważne jest dla nas, aby nie marnować żywności. Mamy nadzieję, że po skończonej pracy ugotujecie coś pysznego z pozostałych warzyw. Można ich użyć m.in. do zrobienia zupy lub sałatki.


Tomek Mazur - artysta i projektant, mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w 1999 r. W latach 2005 -2006 r. studia na kierunku Menadżer Kultury w WSUS w Poznaniu.  Laureat  II Festiwalu ASP w Poznaniu, stypendysta ASP w Poznaniu; stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prowadził liczne warsztaty plastyczne dla dzieci m.in.: Jak zostać projektantem komnat maharadży?, Instytut Polonica (2020)Kreatywne Ferie, Manufaktura, Łódź (2019); Rysunkowe warsztaty Taty, Arkadia, Warszawa, Manufaktura, Łódź (2018). W Galerii Miejskiej Arsenał prowadził  warsztaty rodzinne Na straganie (2018) oraz współtworzył Mini Festiwal Rysunku Dziecięcego (2018). Od 2015 prowadzi bloga TATA rysuje gdzie pokazuje jak kreatywnie spędzać czas razem z dziećmi.

 

dokumentacja video