czwartek, 2 stycznia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Opowieści znad Warty
spacery i działania przyrodnicze na fyrtlu
28.06 – 2.07.2021, g. 9.00-12.00

Proponujemy Państwu pięciodniowy cykl warsztatów dla dzieci w wieku 7-10 lat realizowanych przez zespół animatorów i pedagogów współpracujących ze sobą od kilkunastu lat. W trakcie zajęć postawimy na wymianę myśli, twórcze eksperymenty i zdobywanie wiedzy o otaczającej nas przyrodzie w mieście. Nade wszystko chcemy jednak zbudować dobrą atmosferę w grupie, która bazować będzie na szacunku dzieci do siebie nawzajem i otwartości na realizowanie nie tylko własnych pomysłów ale i do pracy zespołowej. Dobra zabawa gwarantowana! Każdego dnia zaproponujemy też dzieciom przerwę śniadaniową i chwilę na rozruszanie ciała.


Cel:

Poprzez realizacje półkolonii mamy zamiar:


O prowadzących:

Tegoroczne półkolonie poprowadzi grupa pedagogów i animatorów współpracujących ze sobą od kilku lat przy realizacji warsztatów i projektów edukacyjnych. Bliska jest im idea dzielenia się z innymi wiedzą i umiejętnościami także na zasadzie "zrób to sam". Ich warsztaty są najczęściej połączeniem różnych działań plastycznych, upcyklingowych, stolarskich, ogrodniczych czy narracyjnych. W trakcie warsztatów zachęcają dzieci do poznawania przyrody, także tej dostępnej na wyciagnięcie ręki. Warsztaty „szyją na miarę”, przygotowując je zawsze dla konkretnego miejsca i odbiorcy. Dołożą wszelkich starań, aby program zajęć był unikatowy, atrakcyjny, dostosowany do wieku i możliwości poznawczych dzieci.

Z racji tego, że tegoroczne półkolonie mają mieć charakter „wędrowny” na grupę dziesięciorga dzieci przewidzianych będzie dwóch opiekunów. Stałym prowadzącym będzie Magdalena Garczarczyk, zaproszeni do współpracy pedagodzy będą się zmieniać. Codziennie dzieci spotkają się z innym specjalistą/ ekspertem.

Magdalena Garczarczyk - architektka krajobrazu, edukatorka i animatorka, nauczycielka ogrodnictwa i edukacji przestrzennej. Od kilku lat w ramach działalności Projektu Zieleniak organizuje warsztaty, wydarzenia dla dorosłych oraz dla dzieci zajmując się również „outdoor education” łącząc działania artystyczne z edukacją poprzez współdziałanie.

Mateusz Kęsy - zoolog, specjalista ds. ochrony przyrody, doktorant w Pracowni Pszczelnictwa, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, członek stowarzyszeń Rzecznicy Nauki oraz Centrum Promocji Ekorozwoju. Nauczyciel przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych oraz na uczelniach. Pomysłodawca inicjatyw edukacyjnych: „Miododajne Miasta” oraz „Kwadrans dla środowiska”.

Justyna Odrzykoska - biolog, edukator przyrodniczy, pasjonatka przyrody i jej zmienności, nauczycielka w szkole Cogito w Poznaniu. Prowadząca zajęcia przyrodnicze dla dzieci w przedszkolach i szkołach oraz dla rodzin w ramach Spotkania z Przyrodą. Organizatorka nietuzinkowych warsztatów pokazujących świat zwierząt i roślin, oraz wszelkie zjawiska na kuli ziemskiej.

Xenia Starzyńska – architektka, podróżniczka, animatorka i opowiadaczka świata, realizatorka projektu „Opowieści z jurty” w ramach stypendium MKiDN. Śpiewa, tańczy, gra. Najbardziej lubi jednak opowiadać baśnie, bajki, legendy i opowieści z różnych stron świata. Pomysłodawczyni cyklu warsztatów „Mankalowisko” i propagatorka gier logiczno-matematycznych z różnych stron świata. Od wielu lat prowadzi warsztaty z zakresu edukacji przestrzennej i kultury tradycyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Program:

28.06.2021, 9.00-12.00 Poznajmy się – ogród opowieści

Pierwszego dnia zaprosimy dzieci do wysłuchania opowieści o roślinach zwykłych i niezwykłych, cudownych i magicznych, z baśni, legend i tradycji ludowych. Opowiemy o niezwykłości zwykłej pokrzywy, dowiemy się czy bratki to bracia oraz spróbujemy wymówić słowo „nasięźrzał”. Poznamy się wspólnie śpiewając o maku czy tańcząc len. Ponadto stworzymy proste gry planszowe, dla których inspiracją będzie przyroda nad Wartą.

Dzień realizowany wraz z Xenią Starzyńską

29.06.2021, 9.00-12.00 Małe owady w wielkim mieście

Korzystając z przestrzeni miejskiej sprawdzimy co kryje się pośród traw i zarośli. Poznamy świat najmniejszych stworzeń żyjących pośród nas, a których nie dostrzegamy. Mikroorganizmy będziemy podglądać przy pomocy lup oraz mikroskopu. Poznamy również ich zachowania i biologię. Dowiemy się co jedzą i jak żyją będąc w miastach. Odbędziemy spacer z przyrodnikiem na terenach zielonych w sąsiedztwie Pawilonu.

Dzień realizowany wraz z Mateuszem Kęsym

30.06.2021, 9.00-12.00 Plastyczne mikroświaty

Spacerując pomiędzy ścieżkami i alejkami sprawdzimy jakie drzewa i krzewy rosną w mieście, poszukamy „mikroświatów” ukrytych wśród liści i pąków. Stworzymy prace plastyczne , w których postacie owadów będą się przenikać z mniej lub bardziej magicznymi roślinami, wykorzystując własną kreatywność ale też stare ryciny i liście.

Dzień realizowany wraz z Mateuszem Kęsym

1.07.2021, 9.00-12.00 Sztuka, dla której inspiracją jest łąka

Skorzystamy z tego co natura nam daje i stworzymy obrazy malowane naturą. Przy okazji podpatrzymy, jak rośliny rosną na łąkach, w których miejscach jest ich najwięcej i najmniej. Staniemy się uważnymi obserwatorkami i obserwatorami powolnego i nieoczywistego życia w ekosystemie łąkowym.

Dzień realizowany wraz z Justyną Odrzykowską

2.07.2021, 9.00-12.00 Działania nad wodą i wokół wody

Podejmiemy temat z przepływu wody  i regulacji rzek. Podsumujemy nasze całotygodniowe obserwacje z wycieczek nad Wartą. Odniesiemy się także do tworzenia gambionowytch umocnień Warty. Na zakończenie półkolonii planujemy ognisko.

Dzień realizowany wraz z Justyną Odrzykowską


prowadzenie: Magdalena Garczarczyk, Xenia Starzyńska, Mateusz Kęsy, Justyna Odrzykowska
uczestnicy: dzieci w wieku 7-10 lat (grupa 10 osobowa)
na zgłoszenia czekamy do 25.06.2021 r.
liczba miejsc ograniczona
zapisy: kinga.mistrzak@arsenal.art.pl