środa, 24 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Oootwieram książkę
warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami
8.05.2021, g. 11.00

Wydarzenie stanowić będzie kontynuację, w wersji online, zapoczątkowanego w 2017 r. cyklu „Rodzinne Spotkania ze sztuką” polegającego na organizacji warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami. Planowany jest cykl autorskich warsztatów, z których każdy prowadzić będzie inna para animatorów. Premierowy pokaz każdego z nich będzie się odbywać w wybrane sobotnie przedpołudnie kolejnego miesiąca na Fan Page’u Galerii, a następnie będzie prezentowany na naszym kanale Youtube. Warsztat online stanowić ma instruktarz jak wykonać samodzielnie pracę plastyczną oraz dostarczyć inspiracji do dalszych działań opiekunów z dziećmi w domu.

Książka przestrzenna, książka zabawka, pop up... Zabawy z przestrzenią w książce zaczęły się bardzo dawno, może od pierwszych kartek papieru, jakie zdołano wyprodukować?

Książki przestrzenne dla dzieci cieszyły się ogromnym powodzeniem w XIX wieku. Zachwycają do dziś. Czy trudno zrobić samodzielnie taką ilustrację? Czy metodą prób i błędów możemy stworzyć własną ożywioną książkę? Oczywiście! Możemy!

Podczas warsztatu wykonamy wspólnie przestrzenną ilustrację, która ożywa, gdy otwieramy okładki książki. Pokażemy Wam jak wykonać taką ilustrację przy pomocy kilku prostych konstrukcyjnych zabiegów. Do rozpoczęcia tej przygody niezbędne są dobre nożyczki i klej, poza tym wystarczy zwykły papier z bloku, ulubione kredki, flamastry lub farby, ale jeśli zechcecie rozwinąć swój warsztat, podpowiemy także, jak dobierać materiały do trudniejszych zadań oraz jak wykorzystać do tego proste narzędzia znajdujące się w każdym domu. Mamy nadzieję, że będzie to początek własnych poszukiwań i dalszych eksperymentów.


prowadzenie: Magda Chodorowska, Marta Wnukiewicz

czas trwania: 20 minut

transmisja na FB Galerii

Przed warsztatami prosimy przygotować: papier z bloku technicznego A4 i A3 (lepszy do malowania będzie oczywiście papier z dobrze wyposażonego sklepu papierniczego lub sklepu dla plastyków,  o gramaturze do 250g, lub papier do akwareli, nie jest jednak konieczny), tektura A3 (może to być okładka bloku technicznego, tzw. plecy.), nożyczki, klej, ołówek, ekierka lub linijka, coś do dociskania składanego papieru, np. łyżka, jakiś rylec, np. pilniczek do paznokci, flamastry lub kredki (uwaga: wykluczone są pastele olejne), farby (dowolnie: akwarele, plakatowe, gwasze, akrylowe), pędzle, pojemnik z wodą.


Magda Chodorowska –  artystka zajmująca się malarstwem, rysunkiem, ilustracją i tkaniną artystyczną. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1998 r. Współpracowała z Wydawnictwem Zakamarki ilustrując książki Ingelin Angerborn i poznańską Pro Sinfoniką tworząc graficzną oprawę folderów i banerów koncertowych. Uczestniczyła w wystawach w Białymstoku, Warszawie, Koninie i Zakopanem. W 2020 roku pokazała cykl prac pod tytułem "Ćmy" na indywidualnej wystawie w Poznaniu. Inspiruje się malarstwem zen. Pracuje nad cyklami prac z wykorzystaniem autorskiej techniki, łączącej akwarelę i tusz.  W Galerii Miejskiej Arsenał prowadziła po raz pierwszy warsztaty rodzinne Oootwieram książkę w 2018 r.

Marta Wnukiewicz - pedagog, w swojej pracy czerpie także z doświadczeń swoich wcześniejszych studiów (Studium Fotograficzne AFA we Wrocławiu, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP w Poznaniu). Pracując z niemowlakami zaczęła zadawać sobie pytanie: gdzie się podziały formy kultury pozwalające ludziom wspólnie przeżywać najważniejsze uczucia. Odpowiedzi szuka angażując się w szereg inicjatyw związanych z muzyką tradycyjną - obecnie śpiewa w grupie  o nazwie: 60 zwrotek/godzinę i gra na bębnie w kapeli Wolne Obroty, uczestniczy w spotkaniach organizowanych przez Dom Tańca Poznań. Szczególnie bliskie są jej projekty społeczne pozwalające przypomnieć sobie, ile dobrego wnosi w życie wspólne śpiewanie czy praca rękodzielnicza.

dokumentacja video