poniedziałek, 30 grudnia dzisiaj nieczynne
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Nowe wymiary Starego Miasta, czyli architektura z bliska

Nowe wymiary Starego Miasta
nowy cykl  spotkań edukacyjnych w Arsenale
kurator: Franciszek Sterczewski

Cykl wykładów i warsztatów oraz bardziej nietypowych wydarzeń związanych z architekturą poznańskiego Starego Miasta.  Podczas spotkań będziemy poddawali analizie budynki i miejsca, które zajmują szczególne miejsce na mapie poznańskiego śródmieścia. Do obiektów ważnych ze względów na ich historię postaramy się podejść nietypowo, oraz opowiedzieć historię przestrzeni, o których wciąż mało zostało powiedziane. Każde spotkanie będzie odkrywało nowe płaszczyzny do interpretacji miasta, nowe pola do dyskusji o nim. Chcemy poznać skalę najbliższej nam architektury, poszukać w niej nowych wymiarów symbolicznych, społecznych bądź funkcjonalnych. Zaproszeni goście podzielą się przemyśleniami dotyczącymi  wybranych budynków, ich historii,  sposobów użytkowania, zajmą się również innymi przestrzeniami o znaczeniu urbanistycznym czy kulturalnym (np. ulice, place). Celem „Nowych wymiarów Starego Miasta” jest z jednej strony przekazanie wiedzy związanej z architekturą i innymi dziedzinami kultury i nauki, zrozumienie specyfiki środowiska społecznego Poznania, kształcenie kompetencji estetycznych i kulturowych oraz wiedzy na temat historii sztuki i architektury. Z drugiej strony, działania te mają prowadzić do integracji różnych pokoleń, do wytwarzania społecznego namysłu i krytycznego oglądu życia publicznego i miejskiej przestrzeni.

Cykl spotkań skierowany jest do odbiorców w różnym wieku:  zarówno do dzieci,  jak i do młodzieży, dorosłych i seniorów.

Kurator cyklu:
FRANCISZEK STERCZEWSKI - Student architektury i urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Animator wydarzeń miejskich, takich jak m.in.: „Piknik na Placu Wolności”, „Pstryk”, „Pogrzeb Zimy”, "Kino Grunwald", "Dzień Akcji Miejskich", czy „Cisza na wynos”, które bardziej, niż funkcję turystyczno-krajoznawczą, spełniają rolę komentarza do stanu tkanki społeczno-architektonicznej miasta. Współorganizator cyklu debat o tematyce miejskiej „Otwarte”.
Był nominowany do tytułu Człowieka Roku 2012 przez Głos Wielkopolski.

Spotkanie 1.
„Nowe wymiary Arsenału”
spotkanie dla dzieci w wieku 9-12 lat
23.02.2014, godz. 13.00 (niedziela)

Jeśli chcemy z kimś rozmawiać, to najpierw wypada się przedstawić. Dlatego uznaliśmy, że zanim zaczniemy mówić o architekturze Starego Miasta, powinniśmy dobrze się przyjrzeć budynkowi Arsenału, w którym mieści się m.in. nasza siedziba. Zapraszamy na spotkanie z Arsenałem z bliska.

Spotkanie rozpoczniemy spacerem. Sprawdzimy, co tak naprawdę mieści w sobie Galeria Miejska Arsenał. Dowiemy się, jak wygląda praca w galerii, odwiedzimy Klubokawiarnie Meskalina, Księgarnię Arsenał. Po spacerze krótki wykład o historii obiektu zreferuje dr Piotr Marciniak. Usłyszymy, co znajdowało się tutaj przed laty, jak różni architekci w przeszłości wyobrażali sobie to miejsce, oraz przyjrzymy się nagrodzonym projektom z ostatniego konkursu na przebudowę budynku.Następnie zostaną przeprowadzone warsztaty, na których to młodzi uczestnicy wcielą się w rolę architektów i zadecydują, co zrobić ze spuścizną modernizmu w sercu Starego Rynku. Dzieci za pośrednictwem makiet opowiedzą, co chciałyby zachować, co zmienić, dobudować lub zburzyć i wznieść coś zupełnie innego. Może gotycki zamek? A może wyrzutnię rakiet kosmicznych? Wszystkie chwyty dozwolone.

dr hab. inż. arch. Piotr Marciniak - architekt, urbanista, historyk architektury, profesor Politechniki Poznańskiej. Prowadzi prywatne biuro architektoniczne; współautor takich obiektów jak zespół administracyjny Enea, zespół budynków biurowych Malta Office Park i wielu budynków wielorodzinnych. Autor licznych publikacji poświęconych architekturze współczesnej, w tym książki "Doświadczenia modernizmu. Architektura i urbanistyka Poznania w czasach PRL".

spotkanie przeznaczone dla dzieci w wieku: 9-12 lat
zapisy do 16.02.2014 – arsenal@arsenal.art.pl, udział w spotkaniu bezpłatny