piątek, 14 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

MINI FESTIWAL RYSUNKU DZIECIĘCEGO
5.06-8.06.2018

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci szkolnych wraz z opiekunami na kilka dni intensywnego rysowania w Galerii Miejskiej Arsenał!  W dniach 5-9 czerwca w godz. 9:00- 14:00 odbywać się będą tu różnorodne warsztaty rysunkowe prowadzone przez nietuzinkowych instruktorów
i instruktorki. Do rysunku postaramy się podejść jak najbardziej kreatywnie, na różne sposoby przygotowując podłoże, przyglądając się różnym technikom oraz wychodząc ze swoimi rysunkami w przestrzeń instytucji. Wykonane  w trakcie warsztatów prace dzieci złożą się na tymczasową, współtworzoną wspólnie z nimi wystawę – instalację.

Informacje/zapisy – tel.: 61 852 9501, e-mail: joanna.tekla@arsenal.art.pl


Program:

5.06. (wtorek) Duży format rysunkowy prowadzenie: Tomek Mazur

9:00-10:15 - I grupa

10:30-11:45 - II grupa

Czy mieliście już okazję rysować na dużych formatach? Jeśli nie, to na naszych warsztatach każdy będzie mógł narysować kawałek wielkiego, wspólnego dzieła.  Końcowego efektu nie da się zaplanować, jednak zapewniamy, że rezultat wspólnej pracy zaskoczy wszystkich  kiedy pojedyncze rysunki stworzą całość. W pracy będziemy inspirować się pracami Henri Matisse'a, a dokładniej jego wycinankami. Za pomocą szablonów zrobionych na podstawie obrazów tego artysty powstanie nasz kolorowy rysunek w przestrzeni galeryjnej.

12:00 – 13:30 Wytarte dzieło – negatyw i pozytyw prowadzenie: Filip Brzyski

Negatyw to coś złego? A pozytyw to dobrego? Może nie zawsze. Kreska za kreską, plama za plamą i praca skończona. A co gdyby nieco odwrócić proces powstawania dzieła. Zamalujemy całą płaszczyzną, a potem wytrzemy niezbędne fragmenty, które nakreślą nam coś... pozytywnego. Poczujemy się przy tym może jak w negatywie.

-

6.06. (środa) Rysunek w przestrzeni prowadzenie: Tomek Mazur

9:00-10:15 - I grupa

10:30-11:45 - II grupa

Jeżeli chcecie się przekonać, że czasem warto wyjść z pomysłami poza płaską powierzchnię kartki, musicie przyjść na nasze warsztaty. Pokażemy, że można rysować w przestrzeni. Z białych kartonów ułożymy trójwymiarowe puzzle a potem po nich porysujemy. Jako inspiracje posłużą nam, proste, linearne, rysunki Picassa. Na koniec wspólnie porozmawiamy o powstałej pracy. Zobaczymy jak zmienia się treść rysunku kiedy będziemy zmieniać położenie zarysowanych  kartonów wglądem siebie.

12:00 – 13:30 Ucho nie na miejscu prowadzenie: Filip Brzyski

Zastanawiałeś się kiedyś, czy uszy mogłyby być umiejscowione w innym miejscu na naszym ciele? I jakby to wyglądało? Nasze twarze są wbrew pozorom bardzo uporządkowane. Określone zasady poznamy podczas warsztatu, następnie trochę w nich potem namieszamy. Przyjrzymy się przy tej okazji twórczości Pabla Picassa i wykonamy puzzle inspirowane nurtem Kubistycznym w sztuce.

--

7.06. (czwartek) Kinetyczny portret Świerszczydła prowadzenie: Ewa Bone, Ewa Kozubal

9:00-10:15 - I grupa

10:30-11:45 - II grupa

Będziemy linią i plamą portretowali tytułowe Świerszczydło. Warsztat nawiązywać będzie do sztuki kinetycznej oraz prac Miro. Linia będzie budowała formę. Konstrukcja ruchoma, podwieszana. Na szkielet będą doklejane płaskie wycięte kolorowe elementy, wibrujące pod wpływem dotyku. Linia, kolor oraz kształt plamy stworzą żyjącego stwora.  Instalacja przestrzenna składać się będzie z drutów, patyczków, papieru kolorowego, nitek, piłeczek. Będziemy wycinali z kolorowych papierów poszczególne części ciała stwora i przyklejali do przygotowanego wcześnie drucianego szkieletu.

12:00-13:30 Nie-codzienne wędrówki linii prowadzenie: Natalia Czarcińska

Gdzie w przyrodzie kryją się linie? Czy jest ich wiele? Dokąd te linie mogą nas zaprowadzić? Czy ślad samolotu na niebie, długie wstążki makaronu, ślady na piasku, linie wysokiego napięcia mogą zostać nazwane rysunkiem? Czy linię, jak mawiał Paul Klee, można zabrać na spacer? Na te i inne, długie i krótkie, proste i zygzakowate, gładkie i poszarpane, pytania odpowiemy podczas czerwcowego warsztatu. A później wszystko narysujemy przy użyciu nie-codziennych narzędzi.

--

8.06. (piątek) Kubistyczny portret Świerszczydła prowadzenie: Ewa Bone, Ewa Kozubal

9:00-10:15 - I grupa

10:30-11:45 - II grupa

Przy portretowaniu tytułowego Świerszczydła zadziałamy bryłą, kolorem, strukturą i linią. Do stworzonego wcześniej, przestrzennego, kolorowego modelu z kartonu dzieci będą przyklejały oczy, uszy, ogony, itp. Warsztat oparty będzie na bryle i będzie próbą stworzenia formy przestrzennej. Poprzez dekonstrukcję poszczególnych elementów stworzymy nową formę, nawiązującą do kubizmu. Na przygotowany przez nas obiekt dzieci będą doklejały przestrzenne, kolorowe elementy ciała stwora, budując abstrakcyjny rysunek 3D.

12:00-13:30 Małe maszyny rysunkowe prowadzenie: Natalia Czarcińska

Kto powiedział, że rysować można tylko kredką lub ołówkiem? Przy użyciu prostych materiałów, takich jak gumki recepturki, taśmy klejące, sznurki, patyki itp. skonstruujemy nieskomplikowane narzędzia-maszyny rysunkowe, które pozwolą nam wykonać może nieco przypadkowe, ale na pewno wyjątkowe rysunki.


Tomek Mazur - tata artysta, który rysuje, maluje, ze swoimi i nie tylko dziećmi, lub dla nich. Jak kreatywnie spędzać czas razem i poznawać świat przez sztukę. Malarz, projektant, menadżer kultury. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby na ASP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Laureat na II Festiwalu ASP w Poznaniu. Wielokrotny Stypendysta ASP w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2012. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Filip Brzyski - czynny rzeźbiarz, ceramik, twórca scenografii do spektakli teatru Automaton jak również w ostatnim czasie współtwórca scenografii do opery „Pagliacci” Giannio-Schicchiego – wystawianej na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej ze specjalizacją artystyczną – Rzeźba i Działania Przestrzenne. Marzyciel, uwielbia pracę z dziećmi, nie straszne mu nawet zabawy z błotem podczas wakacyjnych półkolonii. Nieustająco poszukuje w świecie inspiracji do niezapomnianych spotkań warsztatowych.

Ewa Bone i Ewa Kozubal – artystki wizualne, która stanowią niezwykle kreatywny tandem twórczy, działając razem od 2002 roku. Ukończyły Wydział Rzeźby ASP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu w 2003 i 2004 roku. Zajmują się instalacją, performansem, happeningiem. Swoje akcje często przeprowadzają w przestrzeni publicznej. Brały udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Współtworzyły grupę twórczą MISIETUPODOBA.

Natalia Czarcińska – Artystka i edukatorka. W 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Adama Mickiewicza realizując dyplom z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. W 2011 roku obroniła dyplom na kierunku Malarstwo. W 2010 roku odbyła półroczne studia na Wydziale Malarstwa Wileńskiej ASP (Vilniaus Dailes Akademija). W latach 2010–2014 pracowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Od 2014 związana z UAP, gdzie pracuje jako asystentka w V Pracowni Malarstwa. Autorka warsztatów m.in. podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu, Nocy Muzeów oraz Laboratorium Sztuki w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu.


Współpraca: MJP drukarnia, TOMA