niedziela, 8 grudnia otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Mini Festiwal Rysunku Dziecięcego
warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat
7-12.06.2021, g. 16.00

Chcemy zaprosić Was na tydzień wspólnego rysowania. Plan jest taki, że my będziemy tworzyć w Galerii, a Wy u siebie w domach. Efektami swoich działań będziecie mogli podzielić się z nami zamieszczając zdjęcia, wykonanych przez siebie prac, pod prezentowanymi filmami. Trzy najciekawsze, naszym zdaniem, prace nagrodzimy podarunkami w formie materiałów plastycznych.

Codziennie, od poniedziałku do soboty włącznie, o godzinie 16.00, na  naszym fan page’u będziemy prezentować jeden premierowy warsztat. Prowadzące zaprezentują Wam  różnorodne techniki rysunkowe i opowiedzą jak można wzbogacić domowe rysowanie. Będziemy zachęcać do twórczych eksperymentów oraz czekać na ich efekty w postaci Waszych zdjęć.


prowadzenie: Natalia Czarcińska, Agata Marchlewicz, Dorota Tarnowska-Urbanik


Program:

7.05. poniedziałek, g. 16.00 Maszyny rysujące

prowadzenie: Natalia Czarcińska, Dorota Tarnowska-Urbanik

Warsztaty, podczas którego dzieci będą konstruowały własne maszyny rysujące np. kubek, który tańczy, wieże ołówkowe, słomkowe dmuchacze, wirujące pisaki, wyścigowe…

materiały: kubeczki, słomki,  sznurek, kolorowe taśmy(czerwona, żółta, niebieska, czarna), kolorowe pisaki, papier z rolki, wykałaczki, tusz czarny, czerwony, niebieski

 

8.05. wtorek, g. 16.00 Uwaga -  Rozpływam się

prowadzenie: Agata Marchlewicz

Warsztaty inspirowane twórczością japońskich mistrzów. Zadanie będzie polegało na rysowaniu tuszem na mokrej powierzchni. Stworzymy rozmyte portrety i autoportrety. Spróbujemy pokazać emocje na twarzy.

materiały: duże kartki z bloku (może być blok akwarelowy), patyki, cienkie i grube pędzle, czarny tusz, woda, pipetki (zakraplacze do oczu)

 

9.05. środa, g. 16.30  Przygody Panny Kreseczki

prowadzenie: Natalia Czarcińska, Dorota Tarnowska-Urbanik

Warsztaty, na których nauczymy się jak samodzielnie zrobić książeczkę – harmonijkę. Poznamy i wykorzystamy do tego technikę wydrapywanki

materiały: farba akrylowa czarna, brystole/ kartoniki, kredki świecowe, świeca, pędzle, wykałaczki

 

10.05. czwartek, g. 16.00 Akuku Panie Kruku

prowadzenie: Natalia Czarcińska, Dorota Tarnowska-Urbanik

Na warsztatach rysować będziemy wymarzone ptaki, ale będziemy mogli także posiłkować się ilustracjami z atlasu zwierząt. Użyjemy flamastrów, a rysować będziemy na przezroczystych foliach.

materiały: pisaki, markery czarne, kolorowe, fluorescencyjne, pinezki, listewka, koszulki biurowe przezroczyste, biała tektura, listewki, nożyczki, nożyki introligatorskie, taśmy klejące, zszywacze, folie (zalecamy przetworzenie starych reklamówek-recycling)

 

 11.05. piątek, g. 16.00 Geometria Twarzy

prowadzenie: Agata Marchlewicz

Warsztaty inspirowane twórczością Pablo Picassa. Zadanie będzie polegało na konstruowaniu i dekonstruowaniu wizerunków twarzy przy pomocy elementów narysowanych na kamieniach oraz na papierze. Będzie to zabawa wzorem i formą.

materiały: marker biały i czarny, czarne i białe kartki papieru, biała i czarna farba akrylowa, cienkie pędzelki, kamienie o różnej wielkości

 

12.05. sobota, g. 16.00 Wyprowadź linię na spacer

prowadzenie: Natalia Czarcińska, Dorota Tarnowska-Urbanik

Warsztaty mają na celu własnoręczne wykonanie narzędzi rysunkowych. Do realizacji przyborów rysunkowych potrzebne będą naturalne materiały, które możemy znaleźć w lesie lub w parku podczas sobotniego spaceru. Zobaczymy m.in. jaki rysuje bukiet bazi czy jaki ślad pozostawia po sobie witka wikliny.

materiały:  suche gałązki, liście kukurydzy, igliwia sosny i wszystko to, co dzieci znajdą na spacerze z rodzicami


Natalia Czarcińska – Artystka i edukatorka. W 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Adama Mickiewicza realizując dyplom z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. W 2011 roku obroniła dyplom na kierunku Malarstwo. W 2010 roku odbyła półroczne studia na Wydziale Malarstwa Wileńskiej ASP (Vilniaus Dailes Akademija). W latach 2010–2014 pracowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Od 2014 związana z UAP, gdzie pracuje jako asystentka w V Pracowni Malarstwa. Autorka warsztatów m.in. podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu, Nocy Muzeów oraz Laboratorium Sztuki w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Agata Marchlewicz – absolwentka Wydziału Grafiki na UAP, artystka, pedagog specjalny. Od wielu lat uczy plastyki w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Przez wiele lat prowadziła twórcze warsztaty w Pracowni Sztuka Mieszka. Współpracowała  z  instytucjami i wydawnictwami, m.in. wydawnictwem Zakamarki, Fundacją Tres, CK Zamek, Galerią Miejską Arsenał, Kontener Art. Fascynuje się sztuką naiwną i twórczością artystów ludowych. Tworzy autorskie wycinanki pod pseudonimem Cięta Córa. Stypendystka Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. (2010) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Sztuka w Sieci” (2020);

Dorota Tarnowska-Urbanik –absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2008) - dyplom z zakresu grafiki warsztatowej i rysunku. W latach 2007-2008 studiowała grafikę w Academy of Fine Arts w Bratysławie. Od 2009 roku studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w I Pracowni Tkaniny Artystycznej.